Tim Cook Uyardı: Müşteriler Apple Ürünlerini Bulamayabilir!

iPhone Üretimini Durdurdu

Apple’ın CEO’su Tim Cook ürün almak isteyenleri uyardı. Buna göre yakın gelecekte Apple ürünlerini bulmakta zorlanabilirsiniz. 

Apple’dan yılın ilerleyen dönemleri için potansiyel ürün yetersiliği uyarısı geldi. Özellikle çip üretiminde yaşanan yetersizlik salgın ile birleşince dünyada büyük bir kriz haline geldi. Bu durum, ürünlerin yok satmasına sebep oldu ve fiyatlar da bununla birlikte oldukça yükseldi. Üstelik Intel ve TSMC’ye göre yaşanan bu kıtlık ancak gelecek yıl içinde normale dönmeye başlayacak. Dünyadaki endüstriyel firmalar artan talebi karşılayamaz halde. Özellikle otomobiller gibi birçok yüksek teknoloji ürün yeterince üretilmiyor.

Bununla birlikte Apple’ın bir numaralı ismi Tim Cook özellikle M1 işlemci tedariğindeki sıkıntılara dikkat çekti. Ayrıca bu durumun kendi ürünlerini de etkileyeceğini dile getirdi. Böylece yeni çıkan iPad Pro ve 2021 model iMac bilgisayarların da bu durumdan ciddi biçimde etkileneceği tahmini var. Yaşanan bu talep patlaması kullanıcıları üzerken markaların büyük kârlar açıklamasını da sağladı. Özellikle iPhone satışlarının Çin’de ciddi miktarda artması firmanın gelirlerini ikiye katlamasını sağladı.

Tim Cook darboğazın özellikle iPad ve Mac ürünlerini etkileyeceği konusunda uyardı

Apple’ın CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada donanım tedariğinde yaşanacak daralmanın kendilerin etikileyeceğini söyledi:

“Kaynak tedariğinde yetersizlik bekliyoruz ama talepte bir azalma beklemiyoruz. Sonuçta yaşanacak bu darboğaz özellikle iPad ve Mac ürünlerini etkileyecek. Şu ana kadar bize gelen talebi karşılamakta iyi bir iş çıkardık. Lakin diğer firmalar bu konuda ne yapıyor bilmiyorum. 

Müşterilerimizin sorun yaşamaması için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bu konuda size söyleyebileceğim bu. Önümüzdeki zorlu sürecin ne zaman sona ereceğini tahmin etmek gerçekten çok zor.”

Çip üretim tesisleri talebi karşılamak için tüm kapasitelerini ortaya koyuyorlar. Buna rağmen artmayı sürdüren talebi kısa vadede karşılamak oldukça zor. Bu durum, maliyetleri de ciddi biçimde etkiliyor.

Uzmanlar üreticiler ve işletmelerin bu kıtlığı çözme sürecinde karşılaştığı sorunların 2018’de başlayan ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının başlangıcına uzandığı görüşündeler. Bunun üzerine eklenen salgın süreci duruma yardımcı olmadı. Şimdi ise firmalar bu durumda hem salgına karşı mücadele verip hem de talepleri karşılamaya çalışıyor.

Özellikle ortaya çıkan talep Apple’ın odağını dijital içeriğe çevirmesine sebep oldu. Pek tabii bu durum içeriğin tüketildiği donanımların da satışını ciddi biçimde artırdı. Böylece müşteriler hem uzaktan çalışmak hem de kapalı alanlarda zaman geçirme ihtiyacı bu talebin daha uzun süre devam edeceğini gösteriyor.

Diğer haberler:

>> Samsung Galaxy Z Fold3 hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı

>> Tam Kapanma Devlet Kurumlarını Adeta Kilitledi