Microsoft Mesh Hologramların Hayatımıza Girişini Müjdeliyor

Microsoft bağlantı problemi
Google News Abone Ol

Microsoft Ignite toplantısında bizi yeni hologram temelli karma gerçeklik iletişim platformu Mesh ile tanıştırdı. Tanıtımdan heyecan verici görüntüler ve açıklamalar geldi.

Firmanın bulut ve yapay zeka ekibinde yapay zeka ve karma gerçeklik teknik üyesi Alex Kipman Mesh teknolojisini tanıttı. Kısacası, yapılan açıklama akıllara durgunluk verdi. Bu teknolojinin temel amacı farklı fiziksel konumlardaki insanların ortak bir ortamda olmalarını sağlamak. Kulağa biraz Star Wars gibi geliyor değil mi? Üç boyutlu bir yakalama teknolojisiyle kişilerin hologramı oluşturuluyor. Başka bir deyişle Microsoft bu sürece “holoportation” adını verdi. Bununla birlikte teknoloji firmanın Azure platformundan güç alıyor.

Ignite sunumunda Microsoft teknolojisini gururla ve çok az abartarak anlattı. Sonuçta bu teknoloji inanılmaz bir ihtimaller bütünü ortaya çıkarıyor. Okyanus tabanında devasa balık sürülerini izleyen bir aile firmanın buna gösterdiği bir örnek. Ayrıca yazılım, videoda babanın işaret ettiği türler hakkında bilgileri de gösteriyor. Bu kulağa bir bilgisayar oyununun içinde olmak gibi geliyor.

Bir başka örnekte ise mühendisler ve teknisyenler hologramatik ekipmanlar ve parmakla kontrol edilen kullanıcı arayüzü ile bir araba motoru üzerinde çalışıyor. Başka bir tanesinde ameliyathanede eğitim alan öğrenciler bir bedenin iç katmanları üzerine çalışıyor.

Microsoft Mesh karma gerçekliğe atılan ilk adım

Alex Kipman teknoloji hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bu, karma gerçekliğin hayali ya da düşünce aşamasındaki haliydi. Aslında içerik paylaşan biriyle aynı yerde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bunun haricinde farklı karma gerçeklik cihazlarından ışınlanabilirsiniz. Bu sizi birlikte olmadığınızda bile insanlarla bir araya getirebilir.” 

Teknokoji devi firma ile OceanX arasındaki ortaklığın ilk örneği de Mesh’in tanıtımında yer aldı. OceanX başkan yardımcısı Vincent Pieribone de bu fikrin oluşumunu anlattı:

“Amacımız, topladığımız tüm bu harika bilimsel verileri alıp holografik bir ortama getirmek ve bunu gerçek zamanlı olarak bilimsel görevlere rehberlik etmenin bir yolu olarak kullanmak.”

Microsoft Mesh sadece HoloLens kullanıcılarına özel değil. VR başlıkları, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlarda çalışacak. Ignite duyurusuna göre Mesh uygulaması şimdiden HoloLens’e geldi. Bu insanların sanal bir ortamda toplanmasını sağlıyor. Ayrıca şirketlerin ihtiyacı olan güvenlik ve zamanlama özelliklerine sahip AltspaceVR adlı iş odaklı bir versiyonu da var.

Oyunlar şimdilik Microsoft’un odağında değil. Ancak tanıtımda Niantic CEO’su John Hanke ile beraber Mesh’te yer alan Pokemon GO görüntüsü yer aldı. Şimdilik bu iki firmanın çalışmaları hakkında bir bilgi yok. Bundan dolayı bu iki karma gerçeklik uzmanı firmanın ortak çalışmalarının neler doğuracağını bekliyor olacağız.

Mesh hakkında konuşulacak çok şey var. Bunun yanında bu teknolojinin gerçeği sanal görsellerle birleştiren çok sayıda yeni projeye de ev sahipliği yapacağı kesin. Gelişmeleri paylaşıyor olacağız.

Diğer haberler:

>> Microsoft, Çinli siber saldırganlar hakkında açıklama yaptı

>> Nikon Fotoğraf Makineleri Artık Üretilmeyecek: Şirket Batıyor


CEVAP VER