Microsoft ‘tan Heyecanlandıran Katlanabilir Ekranlı Telefon Projesi!

Microsoft, katlanabilir ekranlı akıllı telefon projesi için büyük oynuyor. Yeni ortaya çıkan bir patent başvurusu, Amerika menşeli şirketin iki yöne de katlanabilen ekran teknolojileriyle ilgili çalışmalar yaptığını ortaya çıkardı. İşte konu hakkında detaylar.

Microsoft, yakın zamanda katlanabilir ekranlı telefon üreten firmalar arasında yerini alabilir. Her ne kadar bilgisayar yazılımları tarafında ön planda gibi görünse de, firmanın artırılmış gerçeklik teknolojilerinden mobil teknolojilere kadar oldukça geniş yelpazede faaliyetler yürüttüğü biliniyor. Hatta yakın zamanda Nokia ile birlikte Windows Phone telefonlar hayata geçirilmiş, ancak beklenen verim elde edilemeyince bu proje sonlandırılmıştı.

PhoneArena sitesindeki bilgilere göre Microsoft, ekranı her iki yöne katlanabilen telefon projesi için patent aldı. Kitap gibi, defter gibi hem öne hem de arka tarafa katlanabilen bir ekrandan söz ediliyor, ki bu da kullanım profillerini büyük ölçüde değiştirebilir, belki de önlü arkalı olarak düşününce 2 büyük ekran ve 4 büyük küçük ekran ortaya çıkabilir. Bir düşünsenize, gerçekten heyecan verici.

Microsoft 'tan Heyecanlandıran Katlanabilir Ekranlı Telefon Projesi!

Tabii böyle bir telefon, kullanılabilirlik tarafında yeni imkânlar sunacağı gibi özellikle “taşıma” ve “dayanıklılık” tarafında da ciddi sorunlar doğurabilir. Telefonun ekranını kapatarak elinizde taşıdığınız esnada, ister istemez ekran açılabilir ve hem ön hem de arka tarafta ekran camı olduğu için daha kolay çizilebilir, hatta kırılabilir…. Haliyle şu an sadece varsayımlar üzerine konuşuyoruz. Bu düşündüğümüz detayları Microsoft’takiler de düşünüyordur. Zaten patent başvuruları yapılınca hemen arkasından kolay kolay ürün gelmez. O patentlerle elde edilen teknolojilerin en iyi nasıl kullanılabileceği düşünülerek ortaya daha rafine bir ürün çıkarılır, ki bu da yıllar alan bir süreç.

Bu arada, Güney Koreli LG firması da yakın zamanda hem öne hem de arka tarafa doğru esneyebilen bir ekran konseptini görücüye çıkarmıştı. Bildiğiniz gibi LG, ekran teknolojileri tarafında da faaliyet gösteren ve hem televizyon hem de mobil cihazların ekranları için tedarik süreçleri gerçekleştiren bir firma.

Günümüze dönecek olursak, şu an piyasada pek çok katlanabilir ekranlı telefon modeli var. Önemli oyuncular olarak Çinli Huawei ve Güney Koreli Samsung’u gösterebiliriz. Öte yandan Oppo ve Xiaomi de dahil olmak üzere diğer firmaların da bu yönde çalışmaları var.

Söylentiler, Apple’ın bu yarışta aceleci davranmak istemediği ve en doğru zamanı görmek istediği yönünde.

Peki siz ne dersiniz? Şu an katlanabilir ekranlı telefonlar gerekli mi?

İlgili Haberler

>> Apple iPhone 14 Ailesi Hakkında Heyecan Verici Detay Geldi