Milyar Dolarlık Kripto Para Davası: Nvidia Kazanan Taraf Oldu

Milyar dolarlık kripto para davası ile kartların çoğunun Çin’deki madencilere satıldığı iddia edildi
Google News Abone Ol

Nvidia yatırımcılarıyla arasındaki milyar dolarlık kripto para davası ile bir süredir mücadele ediyordu. Milyar dolar değerindeki davanın kazananı ise dev çip üreticisi oldu.

2017’de Nvidia yatırımcıları dev firmaya karşı toplu bir dava açmıştı. Kısacası yatırımcılar Nvidia’nın oyuncular ile kripto para madencilerine yaptığı satış miktarları hakkında firmanın yanlış bilgilendirme yaptığı görüşündeydi. Bununla birlikte verilerin doğru paylaşılmamasının kripto paraya yatırım yapmayı planlayan kişileri yanlış yönlendirdiği iddiası vardı. Davanın dosyalarında Nvidia karşısındaki iddialarını şöyle temellendiriyor:

“Davalı Nvidia’nın amiral gemisi ürün grubu, video oyun meraklılarının tercihi “GeForce” ürün ailesinden GPU’lardır. Nvidia’nın oyun departmanı, GeForce ürün serisini geliştiren, pazarlayan ve satan birimi açık ara en değerli birimdir. Bu departman diğer dört departmandan daha fazla gelir elde eder.

ekran kartı bulmak

Ancak 2017’nin başlarında alışılmadık bir sorun vardı. Firmanın öncü ürünleri raflarda kalmamıştı. Normal koşullarda bu sevindirici bir haberdir. Lakin yaşanan muazzam satış artışı oyuncuların talebi sebebiyle yaşanmamıştır. Bu artışın nedeni “kripto para birimleri” isimli dijital jetonlar için karmaşık matematiksel problemleri çözmek için bu kartları alan kişilerdir.” 

Milyar dolarlık kripto para davası ile kartların çoğunun Çin’deki madencilere satıldığı iddia edildi

Sonuçta söz konusu dava 2020 boyunca sürdü. İddialara göre firma 2017 ve 2018’de üretiminin %60, %70 kadarını Çin’deki kripto para madencilerine sattı. Ancak buradaki asıl sorun iddia tarafına göre bu bilginin yatırımcılardan gizlenmesi.

İçinde bulunduğumuz ayın başında Kaliforniya Kuzey Bölgesi Mahkemesi şirketin yatırımcıları yanlış yönlendirdiğine dair bir kanıt bulamadı. Böylece Nvidia tarafından yapılan davanın reddi talebi ile dava sona erdi. Yalnız Nvidia, yatırımcıları 2018’in ilk çeyreğine kadar Bitcoin değerinde düşüş beklendiği bilgisini paylaşmadı. Ancak bu durum, sadece Nvidia’nın bildiği bir sır değildi. Ağustos 2017’de firmanın hisseleri %8 değer kaybı yine Bitcoin değerinde düşüş beklenmesi ile paralel gerçekleşti. Bitcoin ise bir yıldan uzun süre sonra Kasım 2018’de ciddi bir çöküş yaşadı. Kısacası bu iki olayın arasında yaklaşık bir yıldan uzun bir süre var.

Bitcoin sert düşüşle

Şimdi ise Nvidia oyun amacıyla ürettiği kartlarının madenciliğe kullanılmamasını amaçlıyor. Firma bu doğrultuda ilk olarak RTX 3060’da yer verdiği kartın ethereum üretimini kısıtlayan bir sistem hazırladı. Dava açan yatırımcılar konu ile ilgili yeni bir hamle yapacak mı bunu bize zaman gösterecek.

Diğer haberler:

>> Kripto Para Savaşları Başladı: İstanbul’da Silahlı Kripto Para Olayları

>> Çinli Kripto Para Dolandırıcıları Akıllara Zarar Bir Tezgah Kurdu!


CEVAP VER