Çinli Kripto Para Dolandırıcıları Akıllara Zarar Bir Tezgah Kurdu!

Kripto paralarda bu hafta

Çinli Kripto para dolandırıcıları herkesi çok şaşırtacak bir tezgah kurdu. Hikayenin detaylarına bakıldığında adeta yılan hikayesine dönüştüğü görülüyor. Hadi gelin konuyla ilgili bütün detaylara birlikte bakalım.

Kripto paralar son dönemlerde çok büyük bir talep görüyor. İnsanların yaşanan bu talep nedeniyle kripto paralara olan güveni artıyor. Mesela sadece Bitcoin bile tek başına x5 yapabildi. Bu gerçekten de başarması oldukça zor bir yükseliş. Sadece Bitcoin değil aynı zamanda diğer kripto paralarda da benzer gelişmeler yaşandı.

Bazı kripto para birimleri akıl almaz seviyelere yükseldi. Böylece sistemin reklamı yapılmış oldu. İşin daha da ilginç tarafı ise Çinlilerin bunu dolandırıcılık için kullanması oldu. Üstelik bu işlemi Türkiye’de yaptılar. 18 Çinli şüpheli kendi ülkelerinden bilgisayar mühendisi ve programcı getirdi. Fakat amaçları onları dolandırıcılık için kullanmaktı.

Çinli Kripto para dolandırıcıları bakın nasıl bir yol izledi

Herkesi hayretler içerisinde bırakmayı başaran bu dolandırıcılar getirdikleri 101 kişi ile dolandırıcılık faaliyetlerine başladı. İnsanları arayarak onlara “sanal paranızı bize teslim edin size onu en az 2 kat yapalım” şeklinde vaatler veriyorlardı. Elbette insanlar paralarının en az iki kat olacağını duyunca hemen duruma atladılar.

Çinli kripto para dolandırıcıları

Kripto para hesaplarına yatırım yaptıktan sonra dolandırıcılar hızlıca o parayı çekip karşı tarafa bilgi bile vermedi. Fakat hiç beklemedikleri bir anda yakayı ele verdiler Üstelik bu durum kullanıcılardan değil orada çalışan kişilerden kaynaklıydı. Binada çalışan Çinli bilgisayar mühendisleri durumu karakola giderek anlat. Peki ne oldu da bu mühendisler böyle bir yerde çalışmayı kabul etti.

Çinli çalışanların pasaportlarına el koydular

İstanbul’un göbeğinde yaşanan bu olay herkesi dehşete düşürdü. Silivri’de kiraladıkları 9 ayrı villada kaçak Çinli işçi çalıştırıyorlardı. Onların pasaportuna el koyarak orada çalışmalarına destek verdiler. Pasaportları ellerinde olmadığı için ne yazık ki hiçbir şey yapamadan işlerine devam etmek zorunda kaldılar.

30 ekip ve 100 polis ile yapılan operasyon sonucunda hem 101 çalışan hem de 18 şüpheli gözaltına alındı. Çin uyruklu bu çalışanlar ise İl Göç İdaresi’ne gönderildi. Bu hikaye ile ilgili düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Özel Röportaj WatchGuard Yusuf Evmez: Ağ güvenliği konusunda kurumlara tavsiyeler

>> Sektörün İçinden: Erkut Göktan (Yeni normal de kanala ayak uydurmak)


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here