Mod Dünyasından The Elder Scrolls 6’ya Transfer!

Son yılların en çok merak edilen oyunları arasında The Elder Scrolls 6 da var. Yıllar önce duyurulan yapım, maalesef henüz geliştirilme sürecinin başlarında. Yani tamamlanıp satışa sunulmasına daha çok var. Yine de ara ara ufak tefek bilgiler geliyor. Tıpkı şimdi olduğu gibi. Skyrim mod topluluğunda “Chesko” ismiyle de bilinen David Pierce, 6 numaralı Elder Scrolls oyunu için önemli bir pozisyona geçiş yaptığını duyurdu. Pierce, artık kıdemli oyun tasarımcısı olarak görev alıyor. “Bunun iyi yanı nedir?” derseniz, mod yapımcıları genelde oyun yapımcılarının gözden kaçırdığı ya da atladığı detaylara eğilerek mevcut sürümleri daha iyi hale getirebiliyor ya da tamamen farklı bir bakış açısı sağlayabiliyor. Bu sebeple Pierce’ın TES 6 geliştirilme sürecinde de olumlu bir etki bırakabileceği düşünülüyor.

David Pierce, oyunlara hazırladığı modlarla adını duyurduktan sonra Bethesda’da tam zamanlı olarak işe başlamıştı. İlk etapta şirketin güncel aksiyon RPG oyunu Starfield’ta görev alan Pierce, şimdi daha büyük bir sorumluluk alarak The Elder Scrolls 6’nın geliştirilmesi için çalışan isimlerin arasına dahil oldu. Mod yaparken öğrendiği her şeyi artık profesyonel kariyerine aktardığını belirten Pierce, artık tek başına değil bir ekiple hareket etmenin ne gibi farklılıklar getirdiğinin de farkında olarak hareket ettiğini ifade ediyor.

Bethesda, daha önce de mod dünyasından pek çok kişiyi ekibe dahil ederek profesyonel dünyayla tanıştırmıştı. Örnek olarak Stephanie Zachariadis’i de gösterebiliriz. Zachariadis, yakında çıkması beklenen Fallout London modunun baş yazarıydı ve bu modun şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı Fallout modu olması beklendiğini de hatırlatalım.

Mod Dünyasından The Elder Scrolls 6'ya Transfer!

Peki The Elder Scrolls 6 ne zaman çıkacak?

Evet, en çok merak edilen ve maalesef cevabı hâlâ belli olmayan bir soru bu.

The Elder Scrolls 6, hatırlarsanız ilk olarak E3 2018’de duyurulmuştu. Starfield tamamlanıp satışa çıkana kadar da geliştirilme süreci tarafında ciddi bir mesafe alınmamıştı. Bethesda, şu sıralar TES 6 üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmış olsa da net çıkış tarihi henüz belli değil. Oyunda Creation Engine 2 motoru kullanıyor ki bu motoru ilk kez Starfield’ta görmüştük.

Son yıllarda Bethesda Game Studios, Fallout 76 ve Starfield gibi oyunlarla boy gösterdi. Fallout 76’nın pek sevildiği söylenemez. Starfield’ı sevenler olduğu gibi eleştirenler de var. Dolayısıyla The Elder Scrolls 6 için beklentilerin çok büyük olduğunu söylemek sürpriz olmaz.

İlgili Haberler

>> Google Okuma Modu Nedir, Ne İşe Yarar?