Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamlandı. İşte Yapılan Zam Miktarı

Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamlandı. İşte Yapılan Zam Miktarı

Motorlu Taşıtlar Vergisi zamlandı
Google News Abone Ol

Yapılan uzun çalışmaların ardından Motorlu Taşıtlar Vergisi zamlandı. Ortaya çıkan zam miktarı sürücüleri bir miktar zorlayabilir.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile birlikte MTV konusunda da bir netlik bekleniyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu konuda gerekli düzenlemeleri yaparak vergi konusunda akıllarda soru işareti kalmasını engelledi. Her yıl zamlanan bu vergi türü, araç kullananlar tarafından hiç sevilmiyor. Bunun en büyük nedeni ise son dönemlerde belirgin bir şekilde artış göstermesi.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan bilgilendirmeler ile birlikte bu zam oranları az da olsa detaylandırıldı. Resmi Gazete üzerinden yayınlanan bilgilere bakılırsa Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yaklaşık olarak %9,11 seviyelerine kadar yükseltildi.

Yeni alınan kararla Motorlu Taşıtlar Vergisi zamlandı

1 Ocak 2021 tarihi ile birlikte mevcut MTV oranları ve MTV hesabında kullanılan matrah değerleri için önemli ölçüde zam yapıldı. 2018 yılının hemen sonrasında trafiğe çıkan araçlar için motor hacmi 1.3 litre altında kalanlar, eğer 56.519 TL’den daha az fiyata sahipse 1.052 TL MTV vermek zorunda kalacak.

Motorlu Taşıtlar Vergisi zamlandı

  • Motor hacmi olarak 1.3 ile 1.6 arasında kalanlar vergisiz fiyat bakımından 56.519 TL’den daha azsa 1.831 TL MTV ödemesi yapacak.
  • Herhangi bir vergi alınmadan fiyatı 56.519 TL ile 99.072 TL arasında olursa 2.014 TL MTV ödemesi gerçekleşecek.
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi zamlandı ve son olarak 99.072 TL’lik vergisiz fiyat aşılıyorsa 2.197 TL MTV ödemesi yapılacak.

Genel olarak bakıldığında bazı zamların kullanıcıları zor durumda bırakma potansiyeline sahip olduğu görülüyor. Bu yeni vergi artışı da bunlardan birisi. Motor hacmi ve aracın yaşı MTV belirlenmesinde son derece önemli. Bu vergi artışı Resmi Gazete’de yayınlanması nedeniyle kesinlik kazandı. Yani itiraz etmek için hukuki yollar pek açık değil.

Araç fiyatlarına çok ciddi oranda zam gelmesi ve hemen üstüne vergi zamlarındaki artış, sürücüler tarafından tepkiyle karşılanıyor. Sizce MTV oranları fazla mı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> En çok satılan otomobil markası belli oldu sürpriz bir isim var

>> İkinci El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi? Heyecanlandıran Bir Açıklama Yapıldı


CEVAP VER