Türkiye’ye Ambargo Başlatıldı: Peki Bunun Teknolojiye Etkisi Ne Olacak

Bugün gelen bir haberle birlikte Türkiye’ye ambargo başlatıldı ifadelerine yer verildi. İşte özellikle de teknoloji dünyasını derinden etkileyecek haberin detayları.

.

Son dönemlerde yaşanan gelişmeler Türkiye açısından pek olumlu değildi. Hem Akdeniz’de hem de dünyanın diğer bölgelerinde Türkiye oldukça büyük problemler ile karşı karşıyaydı. Bu durum, bazı ülkelerin Türkiye’ye karşıt bir tavır almasına sebep oldu. Savaşı göze alamayan ülkeler, ticari kısıtlamalar getirdi.

Günümüzde savaşların daha çok ticari alanlarda devam ettiği söylenebilir. Özellikle de karşı tarafın ekonomisine yönelik hamleler daha fazla etki ediyor. Suudi Arabistan işte tam da böyle bir hamle için Türkiye mallarına yasak getirdi. Bu durum her ne kadar ilk başlarda pek dile getirilmese bile sonradan kesinleşti.

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye ambargo başlatıldı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile yapılan röportajlarda Türkiye ürünlerine asla ambargo uygulamadıklarını söyledi. Hatta bazen Türkiye’den gelen girişimcilere ayrı bir destek verildiği de ifade edilmişti. Tüm bunlar üzerine Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da herhangi bir problem olmadığını ifade etti.

Türkiye’ye ambargo başlatıldı

Her iki bakandan da oldukça olumlu bir yaklaşım gelince muhtemelen ambargo uygulanmayacak görüşü hakim oldu. Ancak Suudi Arabistan sağ gösterip sol vurdu. Türkiye’nin sürekli yakınlık gösterdiği Suudi Arabistan tarafından Türkiye’ye ambargo başlatıldı. Elbette bu ambargo ifadesi uzun süreden beridir dillerdeydi. Ancak şu anda iyice kesinleşti.

İhracat otoriteleri tarafından yapılan açıklamalara göre 2020’nin ilk 10 ayında Suudi Arabistan’a olan ihracatın %16 civarında azalma gösterdiği söylendi. 2020 Ocak – Eylül vakitleri hesaba katıldı ve zaten düşen bir ihracat eğilimi olduğu söylendi. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından gönderilen bir bildiride ise bu durum artık resmi hale geldi.

Yapılan açıklamada, “Ülkemizden kırmızı et ve ürünleri, beyaz et ve ürünleri, su ürünleri, yumurta, bal ve ürünleri, süt ve anne sütü alternatifleri gibi ürünlerin ithalatı 15 Kasım itibarıyla durdurulmuştur.” ifadelerine yer verildi ve Türkiye’ye ambargo başlatıldı sözleri böylece doğrulanmış oldu. Muhtemelen bu durum dolar kurunda az ya da çok yükseliş yaratacak. Akıllı telefon ve diğer donanımların bu nedenle daha da pahalı olacağı söyleniyor. Ayrıca ihracat yasakları dijital cihazları da kapsayabilir.

Sizce bu işin sonu nereye varacak? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Xiaomi ve Samsung Rekabetinde Sürpriz Bir Gelişme Yaşandı

>> Türkiye’de girişim yatırımları ne kadara ulaştı?

. . . . .