İkinci El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi? Heyecanlandıran Bir Açıklama Yapıldı

İkinci El Otomobil Fiyatları Düşecek Mi? Heyecanlandıran Bir Açıklama Yapıldı

Motorlu Taşıtlar Vergisi zamlandı
Google News Abone Ol

İkinci el otomobil fiyatları düşecek mi soruları iyice gündeme gelmeye başladı. Hadi gelin herkesi heyecanlandıran açıklamaya birlikte bakalım.

Dolar kuru ve vergilerin artması ile birlikte ikinci el otomobilde yeni bir dönem başladı. Bu dönem, ne sektör temsilcileri ne de tüketiciler tarafından beğenilmedi. Özellikle de fiyatlardaki aşırı artış, kullanıcılarda alım gücünü büyük ölçüde düşürdü. 

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel tarafından yapılan bir açıklamaya göre ithalat izni verilecek ve böylece fiyatlarda bir miktar düşüş yaşanacak. Şimdilik bu teyit edilmese bile fiyat istikrarı için son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz.

İkinci el otomobil fiyatlarında indirime gidilebilir

Avrupa ile kıyaslandığında Türkiye’de otomobil fiyatları gerçekten de yüksek. Üstelik birçok kişi suçu kendisinde görmüyor. Satıcılar, vergilerin yüksek olduğunu söylerken hükümet yetkilileri de ithalatın ülkeye zarar verdiğini düşünüyor. Ancak bunun böyle devam etmeyeceğini anlayan sektörün ileri gelenleri yeni bir düzenleme olacağının müjdesini verdi.

İkinci el otomobil fiyatları düşecek

Fiyat istikrarı sağlayabilmek için ithalat izni verilecek. Bu sayede otomotiv ithalatı yapanlar çok daha uygun fiyatlarla bunu sağlayabilecek. İkinci el otomobil fiyatları düşecek haberlerinin kaynağı buydu. İthalat her arttığında, ülkeye gelen araç sayısı da artacağı için bu durum önemli bir avantaj yaratacak. Ancak yetkililer konuyla alakalı uyarıyor.

Her ne kadar ithalat pembe bir tablo çizilse bile yine de bu durum birçok tehlikeye ev sahipliği yapabilir. Mesela bazıları yurtdışından çürük ürünleri ülkeye getirmeye çalışabilir. Böyle bir durumda Türkiye, Avrupa’nın adeta otomotiv çöplüğü haline gelecektir. Otomotiv yetkililerine göre bu hamle kesinlikle fiyatları düşürecek.

Yurtdışından Türkiye’ye getirilmesi beklenen araçların başında Volkswagen bulunuyor. Bu tür araçlar Türkiye’de çok hızlı bir şekilde satılabildiği için genellikle tercih nedeni oluyor. Eğer uygulama başarılı bir şekilde yapılabilirse ikinci el otomobil fiyatları önemli miktarda düşecek gibi görünüyor. Ancak yine de soru işaretleri vatandaşların aklından çıkmıyor. Sizce yurt dışından Türkiye’ye araç getirerek fiyatları indirmek doğru mu? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> En çok satılan otomobil markası belli oldu sürpriz bir isim var

>> Sahibinden.com Rekabet Kurulu Tarafından İncelemeye Alındı Ağır Cezalar Gelebilir


CEVAP VER