Netaş’a Verimlilik Ödülü


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen “Verimlilik Haftası” kapsamında verilen “2014 Verimlilik Proje Ödülleri”, 2 Haziran Pazartesi günü düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Netaş, “Yüksek Kapasiteli Yeni Nesil Merkezi Santral Tasarımı” projesiyle, “Büyük Ölçekli İşletme ArGe ve Ürün İyileştirme” alanında üçüncülük ödülüne layık görüldü. Proje kapsamında Netaş; mevcut C20 VoIP (internet üzerinden sesli iletişim)  santralının kapasitesini artırarak müşterilere enerji verimliliği ve zaman tasarrufu, işletim bakım kolaylığı ve maliyet avantajı sağlayan, yeni nesil yüksek kapasiteli VoIP santral tasarımını gerçekleştirdi.

Ödüle layık görülen, VoIP santral teknolojilerinde lider C20 santralinin geliştirilmesi ile; enerjide %90, zamanda %50, iş gücünde %35 tasarruf sağlanıyor.Santralın geliştirilmesi sürecinde, Netaş ArGe grubu, yeni yazılım algoritmaları geliştirerek, hibrit yazılım geliştirme sürecinde iyileştirmeler sağladı.

BultenEklenti-635373215418012500

Yüksek Kapasiteli Yeni Nesil Merkezi Santral Tasarımı sayesinde, hat sayısı uluslararası santrallarda 500 binden 1,25 milyona çıkarıldı. Yeni nesil santral, eski nesil santralın tükettiği enerjinin 8’de 1’ini kullanarak, daha fazla aboneye hizmet veriyor. Bunun yanında, odalar dolusu alan kaplayan eski sistem, santralın donanım teknolojisi geliştirilerek kompakt bir hale getirildi ve yüksek oranda enerji tasarrufu sağlandı.

Konuyla ilgili bilgi veren Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, “Proje kapsamında yeni ve öncü birçok teknik ve yönetim metodu kullandık. 41 milyon satır koddan oluşan ve bildiğimiz kadarıyla NASA’nın yazılımından sonra en büyük yazılım olan C20 santralı üzerinde, bu metotlar kullanılarak geliştirme yapıldı. Aldığımız ödül, bu başarılı çalışmanın bir sonucu. Yeni tasarımla Uzakdoğu ülkelerine verilen Ar-Ge projelerini ülkemize getirmeyi, yapılacak ihracatla ulusal ekonomimize katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi. Netaş, 200’den fazla küresel operatöre yazılım çözümleri sunan dünyanın en güçlü 10 VoIP laboratuvarından biri konumunda bulunuyor. Global VoIP pazarında lider işortağı Genband firmasının amiral gemisi C20 santralının yazılım geliştirme Ar-Ge laboratuvarı da Netaş bünyesinde yer alıyor.

Chakra Mağazaları, ZyXEL’i Tercih Etti