Nobel Tıp Ödülünün Sahipleri Belli Oldu: Tahmin Ettiğiniz Kişiler Değil

Parkinson hastaları için

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Nobel Tıp ödülü sahipleri belli oldu. Bu ödülü Özlem Türeci ve Uğur Şahin kazanacak diye bir beklenti oluştu. Ancak beklendiği gibi olmadı. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

1901 yılından beri düzenli olarak verilen ve dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan Nobel ödülleri 2021 yılında da sahiplerini buldu. Özellikle bu yıl Covid-19 nedeniyle aşıyı bulan kişilerin Tıp Ödülü’nü alacağı tahmin ediliyordu. Ancak söylenen isimler açıkçası sürpriz oldu.

Muhtemelen adını daha önce duymadığınız iki bilim insanı bu ödülü almaya hak kazandı. Birisi Lübnanlı diğeri ABD’li olan bilim insanları David Julius ve Ardem Patapoutian bu ödülü almaya hak kazandı. Keşfettikleri şey ise somatosensoriyel sistem oldu. Bu sistem ile sıcaklık ve temas reseptörlerini keşfettiler.

Nobel Tıp ödülünün sahipleri farklı isimler oldu

Bilim dünyasının en prestijli ödülleri arasında yer alan Nobel ödülleri bu defa farklı isimlere gitti. Somatosensoriyel sistem üzerinde çalışma yürüten bilim insanları bazı reseptörler keşfetti. Bu reseptörler dokunma için PIEZ01 ve PIEZ02, sıcaklık içinse TRPV1 olarak isimlendirildi.

Nobel Tıp ödülü sahipleri

Ödülü alan bilim insanları yaklaşık olarak 1,15 milyon dolar düzeyinde bir kazanç elde etmiş oldu. Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülen bu bilim insanları komite tarafından seçiliyor. Kendilerinin yeni keşifleri sayesinde insanların dünyadaki yaşama nasıl adapte olduklarını buldukları ortaya çıktı.

Birçok hastalık için tedavi geliştirilebilir

Yapılan bu keşif ile birlikte birçok hastalığa çözüm bulunabilir. Bu nedenle keşfin son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bilim insanları ilgili ödülleri almaya devam ediyor. Nobel kimya ödülü, Nobel edebiyat ödülü ve Nobel fizik ödülü gibi birçok ödül sahiplerine dağıtılacak.

Bilim insanları arasında Nobel ödülünü almak için ciddi bir rekabet olduğunu söyleyebiliriz. Bu rekabet bilime ve insanlığa büyük katkılarda bulunuyor. Peki sizce bu yılki tıp ödülünü kim almalıydı? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Uzayda Seks Yapmak Mümkün Mü: Bilim İnsanları Açıklama Yaptı

>> Akıllı Telefonlar Basur Problemine Neler Oluyor: Bilim İnsanları Sonunda Buldu