Nokia 5G hız rekoru kırdı! Bu hızı geçmek çok zor!

Nokia 5G hız rekoru kırdı! Bu hızı geçmek çok zor!

Nokia 5G hız rekoru

Nokia 5G hız rekoru kırma denemesini başarıyla tamamladı. Bu rekoru kırmak uzun süre mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Nokia, 19 Mayıs 2020’de Dallas, Teksas’taki Over-the-Air (OTA) şebekesinde dünyada şimdiye kadar görülmüş en yüksek 5G hızına ulaştığını duyurdu. Nokia, 5G  ticari milimetre dalga spektrumunda 800 MHz bant genişliği ve çift bağlantı EN-DC fonksiyonunu kullanarak, önde gelen ABD operatörlerinin ticari şebekelerinde de kurulmakta olan AirScale baz istasyonu ekipmanı üzerinde yapılan testlerde 4.7 Gbps’ye varan 5G hızlarına ulaştı.

Bu hız, çift bağlantı EN-DC fonksiyonu kullanılarak bugüne kadar kaydedilen en yüksek 5G hızı oldu.

Bu aynı zamanda cihazların çift bağlantı EN-DC fonksiyonu ile, yalnızca 5G veya LTE’ye bağlandıklarında. ulaşabileceklerinden çok daha yüksek hızlara ulaşabileceği anlamına da geliyor.

Bu hız, hem 5G bulut tabanlı , hem de klasik baseband’lı baz istasyonu konfigürasyonlarında elde edildi. 

>> 2.100 TL’lik Huawei P40 Lite 5G çok canlar yakacak! İşte özellikleri!

LightCounting Market Research baş analisti Stéphane Téral konu hakkında: “Bu sonuç, konusunda uzman ve tüm detaylara hakim deneyimli bir ekibin kusursuz çalışmasını yansıtan önemli bir başarıdır. Bir başka deyişle; milimetre dalga alanındaki bu 8 bileşenli taşıyıcı birleştirme teknolojisi dünyaya sadece ticari 5G vaadini gerçekleştirmek için değil, aynı zamanda gelecekteki Terahertz sisteminin önünü açmak için de ‘massive MIMO’ ve ‘open RAN’ teknolojileri ile birlikte başka seçeneklerin de var olduğunu göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

Nokia 5G hız rekoru


CEVAP VER