ARM Tabanlı Nvidia Oyun Laptop’ı AMD ve Intel’in Gözünü Korkutacak Gİbi

ARM Tabanlı Nvidia bilgisayar olasılığı MediaTek tarafından gelen açıklama ile ortaya çıktı
Google News Abone Ol

Nvidia ARM Tabanlı bir ShieldBook tasarlama ihtimali var. Lakin GeForce ekran kartlarının ARM ile ortaklaşa çalıştığı bilgisayarlar hala uzak vadede.

Nvidia üç gün önce süper bilgisayarlar için yaptığı bir işlemci duyurdu. Gelecekte ARM’ı satın almaya çalışan firma artık işlemci pazarında da söz sahibi olmak istiyor. Firmanın CEO’su Jen-Hsun Huang ARM mimarisi üzerine tasarlanan dünyanın en güçlü yapay zeka işlemcisini duyurdu. 2023 için planlanan bu işlemci Ampere’in daha ilerisindeki bir tasarım olan grafik işlemcisini de barındırıyor.

Bu duyuruyu takip eden süreçte de firmanın MediaTek ile birlikte bir oyun dizüstü bilgisayarı tasarlama konusu açıklamalarda yer aldı. Böylece Nvidia ilk kez AMD veya Intel olmadan bir bilgisayar ortaya koyacak. Bu AMD ve Intel için hiç hoş olmayan bir haber. Ancak değişmekte olan bilgisayar dünyası için de gerekli bir adım.

Nvidia’nın ARM’ı alma hamlesi hala tamamlanmış değil. Ancak şimdiden Nvidia ARM üzerine bir ekosistem kurmak için çalışmaya başladı. Hem sunucu tarafında hem de oyun tarafında firmanın planlar yapması oldukça olası. Bu atılım oyun bilgisayarları için güçlü biçimde gerçekleşirse AMD ve Intel’i uykusuz geceler bekliyor diyebiliriz.

Nvidia işlemci

ARM Tabanlı Nvidia bilgisayar olasılığı MediaTek tarafından gelen açıklama ile ortaya çıktı

Konu ile ilgili olarak MediaTek CEO’su Rick Tsai’den bir açıklama geldi. Tsai açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“MediaTek dünyanın en büyük ARM sevkiyatçısı firmasıdır. İşlemcilerimiz akıllı telefonlar, chromebook cihazlar ve akıllı televizyonlarda yer alır. Gelecekte teknoloji ve çalışmalarımızı Nvidia ile birleştirerek oyunlar için ARM bilgisayarlar yapmak istiyoruz. Bu durum tüm ARM ekosistemine büyük bir destek olacak.”

Şu an için bunun x86 mimarisi simüle edilerek gerçekleşmesi gerekiyor. Oysaki bu da performansı etkileyen bir şey. Şimdilik ARM işlemcisinin bilgisayara güç verdiği tek örnek ise Apple M1. M1, yeterli bir performansı sunmaya muktedir bir imaj sergiledi. Ne var ki Windows ortamı ile Mac OS çok farklı iki sistem.

Sonuçta artık işlemci ve ekran kartı pazarının güçlü firmaları rakiplerine muhtaç olmak istemiyor. Önce Intel’in ekran kartı hamlesi, sonra da Nvidia’nın işlemci hamlesi bunu gösteriyor. Belkide gelecekte bu firmalar ürünlerini başka markalarla kombine dahi etmeyecek. Şimdilik bu konu hakkında Nvidia’nın bir açıklaması yok. Gelişmeleri sizlere aktarmayı sürdüreceğiz.

Diğer haberler:

>> AMD Zen 4 iGPU, Intel’i Zayıf Karnından Vuracak Özelliklere Sahip

>> GTX 1080 Ti Üretim Bandına Dönebilir: İddialar Ciddi Görünüyor!


CEVAP VER