Nvidia Göz Teması Teknolojisi, Popüler Filmleri Garip Hale Getiriyor

Nvidia göz teması teknolojisi, sinema sektörü çalışanlarını da etkilemişe benziyor. Daniel Hashimoto, onlardan bir tanesi ve hazırladığı örnek videolarla sizi de etkilemeyi hedefliyor. Bizce bunu başarması zor değil.

Nvidia göz teması teknolojisi, kısa süre önce görücüye çıkarılmıştı. Yapay zekâ destekli bu teknoloji, kişilerin bir video konferanstayken, kameraya bakmasalar bile gerçek zamanlı olarak bakıyormuş gibi görünmelerini sağlayabiliyor. Bu, online toplantılarda “göz kontağına önem veren kişiler için” hayat kurtarıcı, ama bir yandan da aldatıcı bir detay olabilir.

Peki bu teknoloji, popüler filmlerde kullanılsaydı nasıl olurdu? Aşağıdaki örnek videolar, o filmleri defalarca kez izlemiş olsanız bile “sanki ilk kez izliyormuşsunuz” hissini sağlayabilir. Öte yandan, kendinizi tuhaf hissetmeniz de olası. Aktör sanki rolünü oynamıyor da sizinle konuşuyor gibi. Bu durumda siz de ona “Ne bakıyorsun” diye seslenebilirsiniz. Ama henüz bunu duyup cevap verebilecek teknolojiye erişmiş değiliz…

Daniel Hashimoto, bir VFX sanatçısı ve hem YouTube hem de Twitter’da “Action Movie Kids” isimli sayfası var. Hashimoto’nun hazırladığı örnek çalışmalar, gerçekten ilgi çekici ve biraz da “tuhaf.”

Bir sinema karakteri direkt kameraya baksa ve sizle konuşuyor gibi görünse, ne hissederdiniz? Nvidia göz teması teknolojisi, sinemaya bakış açınızı değiştirebilir

Nvidia göz teması teknolojisini siz de deneyimleyebilirsiniz. Nasıl mı?

Her şeyden önce, bu teknolojiyi deneyimleyebilmek için Windows PC sisteminizde Nvidia GeForce RTX 2060, Quadro RTX 3000, TITAN RTX veya üzeri bir GPU’nun olması gerekiyor. Tabii bir de kameranız olmalı.

Sonrasında, bu adrese giderek NVIDIA Broadcast programını ücretsiz olarak kurabilirsiniz.

Bu uygulama, bulunduğunuz ortamı bir stüdyo havasına büründürebiliyor. Arka planda görünmesini istemediğiniz detayları gizleyebilir, çeşitli görsel efektleri deneyebilir ve tabii ki Nvidia göz teması teknolojisini de (Beta) kullanabilirsiniz.

Programda “Kamera” başlığına gittiğinizde, “Efektler” sekmesinde, beta olarak “Göz kontağı” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneği aktifleştirmeniz sonucunda gözleriniz sanki sürekli ekrana bakıyormuşsunuz gibi ayarlanıyor.

İlgili Haberler

>> Bad Boys 4 Duyuruldu! İşte İlk Video!