Nvidia RTX 40 Serisi Gümbür Gümbür Geliyor: İşte İlk Sızıntılar!

RTX 40 serisi

Nvidia RTX 40 serisi hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı. İşte piyasanın lideri olacak giriş yapması beklenen seri hakkında detaylar.

Aylardır RTX 40 serisi hakkında yazılan çizilenler satırlara sığmaz. Uzun süredir RTX 4­0 serisi ile alakalı birçok sızıntı bulunuyor. kimi kaynaklar, yeni ekran kartı serisinin 30 serisi ile hemen hemen aynı performansa sahip olacağını iddia ediyor. Bazı güvenilir kaynaklar tarafından edindiğimiz bilgilere göre ise R­TX 40 serisi, uzun yıllar kullanılacak, adından yıllarca bahsedilecek performans ve teknolojiler ile kullanıcıların beğenisine sunulacak. Geçtiğimiz haftalarda R­TX 40 serisi modellerinin, Ağustos-Eylül aylarında tanıtılacağına dair sızıntılar ortaya çıkmıştı. Yakın tarihte ortaya çıkan sızıntılar ise, kullanıcıların bu ekran kartlarında en çok beklediği teknolojiyi içeriyor. İşte detaylar.

Nvidia RTX 40 Serisi Gümbür Gümbür Geliyor: İşte İlk Sızıntılar!

Geçtiğimiz aylarda yeni ekran kartı modellerinin Ada Lovelac grafik mimarisina sahip olacağı belli olmuştu. Bununla beraber söz konusu serinin özellikleri ve özel konfigürasyonları hakkında da söylentiler mevcuttu. Sonunda kullanıcıların uzun süredir beklediği PCI Express tarafında yeni gelişmeler yaşandı. İddialara göre RTX 40 serisi PCI Express Gen 4.0 desteği ile gelecek.

RTX 40 serisi

Daha önce ortaya çıkan sızıntılar, söz konusu üreticinin PCI Express Gen 5.0 teknolojisi ile kullanıcıların karşısına çıkacağı iddia ediliyordu. Fakat daha sonrasında PCI Express Gen 5.0 söylentileri ile ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı. İddialara göre bu desteği aktif olarak kullanmak için, anakart değişimi gerektiğinden dolayı, Nvidia, PCI Express Gen 5.0 sevdasından vazgeçti. Fakat muhtemelen PCI Express Gen 5.0 desteği de RTX 50 serisi ile gelecektir.

Nvidia AMD rekabeti kızışmaya devam ediyor. Önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi beklenen AMD ekran kartlarının da sunacağı özellikler, piyasadaki bu yılın liderini belirleyecektir. Fakat ortaya çıkanlar, Nvidia’nın yine bir adım önce olacağı yönünde. Önümüzdeki günlerde RTX 40 serisi ile sunulacak özellikler, ve fiyat bilgisi hakkında daha fazla detay ortaya çıkacaktır. Yeni gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Apple Uygulamaları App Store Üzerinden Kaldırılıyor

>> Haftalık Telefon Haberleri (18 Nisan 2022-25 Nisan 2022)