Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? İşte Tüm Merak Edilenler!

Yaz aylarında bilgisayar

Bilgisayar toplarken nelere dikkat etmeliyiz konusunda kullanıcıların en çok merak ettiği konuları bu bu yazımızda ele aldık. İşte detaylar.

.

Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? İşte Tüm Merak Edilenler!

Ekran Kartı

İlk olarak ekran kartı tarafına baktığımızda ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir ekran kartı almaya dikkat edin. Çünkü ekran kartı fiyatları uçmuş durumda. Bu yüzden ihtiyaç fazlası yüksek fiyata sahip olan bir ekran kartı almak mantıksız olur. Eğer kullandığınız monitör 1080p çözünürlüğünde ise 4K 60 FPS gibi ultra grafiklere sahip oyunlar oynamayacaksınız, yeni çıkan ekran kartlarını almanız mantıksız olur. Eğer PC’yi yalnızca oyun için alacaksanız, GTX 1650ti, 1660ti veya RTX2060 gibi ekran kartlarını tercih etmelisiniz. Çünkü yalnızca oyun için alacağınız bir oyun bilgisayarı için RTX3090 gibi piyasanın en iyisi olarak tabir edebileceğimiz bir ekran kartı alacaksınız, ekran kartı madenciliğinin arttığı bu dönemlerde gereksiz yere para vermiş olursunuz. Bu yüzden ekran kartınızı ihtiyacınız doğrultusunda almanız gerektiğini öneriyoruz.

Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

İşlemci

İkinci dikkat etmeniz konu ise işlemci. Aldığınız işlemci ve ekran kartı arasındaki fark çok olmamalı. Yani eğer iyi RTX destekli ekran kartı aldıysanız, işlemciniz kötü olursa ekran kartından hiçbir performans alamazsınız. Bu yüzden eğer bütçeniz yetmiyorsa ortalama diyebileceğimiz işlemci alacaksanız en azından Overclock, yani hız aşırtma desteğinin bulunduğu bir işlemci almanızı öneririz. Çünkü işlemcinin gücünün, ekran kartına yetmediği durumlarda hız aşırtma işlemi uygulayabilirsiniz. Tabii ki bu hız aşırtma işleminin de riskli olduğunu belirtelim. Yani eğer daha önce hiç hız aşırtma yapmadıysanız, bu konuda araştırma yapmanızı öneririz. Çünkü Overclock, beraberinde ısınma sorunlarını da getirecektir.

Anakart

Anakart alırken ise anakart işlemci soket uyumluluğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Zaten anakart satın alırken açıklama kısmında da AMD veya Intel uyumlu olarak açıklamayı görürsünüz. Eğer AMD işlemci kullanıyorsanız AMD soketli bir anakart almanız gerekiyor. Aynı durum Intel için de geçerli.

RAM Bellek

RAM tarafına baktığımızda ise, eğer 2 RAM kullanacaksanız Mhz değerlerinin aynı olmasına dikkat edin. Bu sayede dual-channel dediğimiz ikili kanal işlevini kullanarak RAM Mhz’ini yüksek seviyelerde daha verimli bir şekilde kullanmanız mümkün hale gelecektir.

Depolama tarafında baktığınızda ise HDD kullanmanın artık demode olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yüksek okuma ve yazma oranlarına sahip bir disk istiyorsanız, M2 SSD almanızı öneriyoruz. Eğer toplayacağınız kasa için bütçeniz M2 SSD almaya yetmiyorsa, en azından yüksek okuma ve yazma oranına sahip SSD almanızı öneriyoruz.

Ekipman

Eğer oyun odaklı bir kasa toplayacaksınız klavye ve farenizin de yine oyun oynamaya elverişli bir klavye mouse olmasını öneririz. Eğer kablosuz ekipman tercihi yapacaksanız oyun oynayacağız bir bilgisayar olduğu için düşük gecikme süresi sunan ekipmanları almanızı öneririz.

İlgili Haberler

>> Apple Uygulamaları App Store Üzerinden Kaldırılıyor

>> Haftalık Telefon Haberleri (18 Nisan 2022-25 Nisan 2022)

. . . . .