Nvidia ve AMD Sadece 2020’de Toplamda 25 Milyar Dolar Kazandılar

Google News Abone Ol

Nvidia ve AMD bu sene kazandıkları gelirlerle rekora koştu. Nvidia’nın çift haneli kazanç elde etti AMD de neredeyse çift haneli milyar dolar gelire yaklaştı. 

Geçtiğimiz yıl teknoloji dünyasının en büyük rakiplerinden ikisi Nvidia ve AMD için çok iyi geçti. Böylece ortaya çıkan raporlara göre bu iki firma 2020’yi Qualcomm, Broadcom ve MediaTek’e göre daha fazla gelir artışı elde ederek kapattı. 2020 yılına baktığımızda Nvidia’nın 15.4 milyar dolar, AMD’nin ise 9.7 milyar dolar gelirle yılı kapattığını görüyoruz. Bunlar rekor artışlar anlamına geliyor.

Sonuçta sadece Nvidia satışlarını yüzde 50 oranında artırma başarısı gösterdi. AMD de yeşilli rakibinin pek gerisinde kalmadı. Özellikle kırmızılıların elde ettiği yüzde 45’lik satış artışı inanılmaz. Kısacası bu sayılar iki firmanın ürünlerine karşı yaşanan talep artışını da ortaya koydu.

RTX 3050 Ti için GTX etiketi kullanılmaması önemli

Teknoloji mağazalarında gördüğümüz boş rafları destekleyen bir rakamlar silsilesi ile karşı karşıyayız. Teknoloji meraklıları da gündelik bilgisayarlarını yenilemek isteyenler de hatta firmalar da donanım bulmakta büyük güçlük çekiyor. Darboğazın zirve yaptığı parça türü ise ekran kartları. Özellikle RTX 3080 ya da RX 6800 XT gibi kartları bulmak neredeyse imkansız. Bulabildiğiniz kartlar da yine oldukça yüksek fiyatlara satılıyor. Üstelik buna eklenen GDDR6 bellek kıtlığı da kimsenin işini kolaylaştırmıyor.

Nvidia ve AMD talebini karşılamak bir yana silikon üreticileri türlü bela ile yüz yüze halde

Şu an dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSMC, 2024’e kadar tüm üretimini rezerve etti. Diğer üreticilerden yatırım haberleri de ardı ardına geliyor. Örneğin Intel de kendi üretimini kendi yapma girişimlerine başladı. Tüm bu gelişmeler arzın artacağını ortaya koyuyor. Fakat tek sorun arzın talebi karşılamaması değil. Tayvan’da yaşanan su kıtlığı da halihazırdaki en büyük üretici TSMC’yi köşeye sıkıştırmış durumda.

İşlemci dünyasının devi Intel bile kaynak sıkıntısından ağır biçimde etkileniyor. Firma daha önce haberini yaptığımız gibi iki yeni fabrikayla kendi üretimine başlama amacında. Kendileri gelecekte rakipleri AMD ve Nvidia’ya üretim konusunda yardımcı olmaya gönüllü. 

Kriptopara madencilerinin yarattığı muhteşem talep nedeniyle kart yokluğuna rağmen AMD ve Nvidia’nın yüzü gülmeye devam edecek gibi. Bildiğiniz üzere AMD de kendi üretim tesislerini kendinden ayırarak GlobalFoundries’in kuruluşuna öncü olmuştu. Gelecek gerçekten karanlık durumda. Hem firmalar hem de tüketici her şeyin ne zaman yoluna gireceğini tahmin edecek durumda değil. Şimdilik yegane dileğimiz Tayvan’daki su kıtlığının aşılması ve yeni fabrikaların hızla devreye girerek herkese gerekli donanımları yetiştirebilmeleri.

Diğer haberler:

>> Koronavirüs Kısıtlamaları Geri Geldi: Cumhurbaşkanı Yeni Kısıtlamaları Açıkladı!

>> Xiaomi 11 Pro, kusursuz kamerası ile görücüye çıktı: 50 MP’den daha fazlası!

 


CEVAP VER