Oppo, kayan kamera patenti ile ilgi odağı oldu

Oppo Kayan kamera
Google News Abone Ol

Oppo, yakın zamanda aldığı kayan ön kamera patenti ile gündeme geldi. Kullanıcılar tarafından ilgi gören tasarım hakkında işte detaylar.

Neredeyse her hafta dev markalar tarafından alınan ilginç patentleri görüyoruz. Bu tasarımlardan ne yazık ki çok azı hayat geçiriliyor. Fakat bazen karşımıza öyle tasarımlar çıkıyor ki, keşke satışa sunulsa diyoruz. Bu tasarımlardan bir çoğu hayatı kolaylaştırmak adına oluyor. Yakın zamanda Oppo’nun almış olduğu bir patent gün yüzüne çıktı. Sızdırılan patentte, fotoğrafçılık anlamında önemli işler çıkartacağı düşünülen bir tasarım karşımıza çıktı. Söz konusu tasarımda sağa ve sola kayabilen bir ön kamera mevcut. Slider görevi gören tasarım ilke gün yüzüne çıkan bu patent hakkında işte tüm bilinenler.

Oppo kayan kamera ile fotoğrafçılığı geliştirecek

Oppo, uzun yıllar önce benzer bir tasarım ile karşımıza çıkmıştı. Opp­o Find X adını verdiği, 2013 yılında karşımıza çıkan model ile, kayan bir tasarım sayesinde ön kameraya ulaşım mümkündü. Fakat 2013 yılında tasarlanan kamera, tam ekran deneyimini yaşatmayı amaçlıyordu. Söz konusu kamerada ise, ekranın sağa ve sola kaydırılması ile, fotoğrafçılık anlamında iyi işler çıkartılması hedefleniyor.

Oppo Kayan kamera

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü tarafından alınan patentte, 33 sayfa uzunluğunda patent bilgilerini açıklayan belgeler görülüyor. Yani bu belgeler ile, kayan kamera kurulumunun gerçekleşmesinin mümkün olduğu teknik olarak anlatılmış. Söz konusu tasarım hayata geçirilebilir özet olarak. Fakat Oppo, söz konusu tasarımı hayata geçirmek için bir adım atacak mı merak konusu.Oppo Kayan kamera

Ortaya çıkan belgelerde, kameranın sağa ve sola kaymasını sağlayan motorun, ön kamera açıldığında hareke geçtiği görülüyor. Fakat bu modun kullanılabilmesi için özel bir uygulamaa gerekecek. Yani kayan kamera ile çekilebilecek özeli fotoğrafları, farklı bir uygulama sayesinde çekebileceksiniz. Fotoğrafçılığın ön kameraya taşındığı bu tasarımda, kamera anlamında bir hayli ileriye gidildiğini anlamış olduk. Fakat dev markalar bu tür tasarımları çoğu zaman kullanıcılarına sunuyor. Daha sonrasında ise bu projeler unutuluyor. Umarız Oppo, kayan tasarıma sahip akıllı telefonunu hayata geçirebilir.

İlgili Haberler

>> Oppo Reno 5 Pro Plus küresel lansman için gün sayıyor!

>> Oppo Android 11 Güncellemesini Ne Zaman Alacak: Yeni Haberler Var


CEVAP VER