Oppo, RTK teknolojisi ile konum doğruluğu adına yeni bir çağ başlatıyor!

oppo
Google News Abone Ol

Oppo’nun üzerinde çalıştığı yeni RTK teknolojisi sayesinde navigasyon sistemlerinde 1 metreye kadar doğruluk sağlanacak. İşte detaylar. 

Oppo’nun üzerinde çalışmakta olduğu yeni teknolojiye göre herhangi bir ekipman gerekmeksizin, cihazlarımızın GPS konumunun sapma payı 1 metreye kadar düşecek. Ülkemizde navigasyon sistemlerinde cihazlarımızda anlık konum konusunda sorunlar yaşayabiliyoruz. Kullandığımız navigasyon aplikasyonları, GPS sinyallerinin yanlış gönderilmesi sonucu bizi farklı bir yolda, farklı bir sokakta gösterebiliyor. Oppo, bu hataların önüne geçmek adına GPS teknolojisi ile birlikte çalışabilecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu sistem sayesinde cihazlarımızda halihazırda bulunan GPS teknolojisi kullanılmaya devam edilecek. RTK teknolojisi ise GPS sinyallerine destek niteliğinde çalışacak. Oppo’nun açıklamalarına göre RTK teknolojisi ile navigasyon sistemlerinde 1 metreye kadar doğruluk payı elde edilecek. 

oppo gps

RTK teknolojisi, 1 metreye kadar doğru konum sağlayacak!

Oppo, bu teknoloji için China Mobile ile beraber çalışıyor. Oppo, yazılım ve algoritma konusunda geliştirmeler ile ilgilenirken, China Mobile, yer temelli sistemler ve 5G kuleleri üzerinde çalışmalar yapıyor. RTK te­knolojisi, doğruluk payını arttırmak için yalnızca GPS sinyallerinden değil, aynı zamanda ivmeölçer, jiroskop ve telefonların antenleri dahil olmak üzere cihazın üzerindeki bütün sensörleri kullanarak doğruluk payını maksimum seviyeye çıkarmayı amaçlıyor. Oppo ve China Mobile’a göre RTK teknolojisi önümüzdeki yıl itibarıyla Çin’de kullanılabilecek. Fakat Çin dışında hangi ülkelerde kullanılacak henüz belli değil. 

Oppo Başkan Yardımcısı ve Oppo Araştırma Enstitüsü Başkanı Levin Liu, ‘’Bağlantının temel olduğu 5G çağında hem iç hem de dış mekân için kullanılacak bir navigasyon teknolojisi gerekir. Bu talebe yanıt olarak Oppo, doğruluk payını maksimum seviyeye getirecek RTK teknolojisini akıllı telefonlara uyguluyor ve bu teknolojinin geniş bir kullanım yelpazesine fayda sağlayacağına inanıyoruz.’’ 

RTK teknolojisi sayesinde 1 metreye kadar doğru konum sağlanması amaçlanan algoritma ile navigasyon aplikasyonlarındaki hatalar yok denecek kadar az olacak. Bu teknoloji, 2021 yılından itibaren Çin’de kullanılacak. Fakat diğer ülkelerde ne zaman faaliyete gireceği ise henüz belli değil. 

İlgili Haberler

>> Oppo Watch 46 mm Yorumları ve İnceleme: Google Wear Akıllı Saat Deneyimi

>> Üçlü Arka Kameralı Oppo A15 piyasaya sürüldü!


CEVAP VER