Oppo, yeni modelinde özel yapım bir işlemci kullanabilir!

Oppo, yeni modelinde özel yapım bir işlemci kullanabilir!

OPPO INNO DAY 2020
Google News Abone Ol

Çinli dev Oppo, yeni çıkartacağı amiral gemisinde, kendi modeline özel üretilen Snapdragon 870 yonga setini kullanabilir. İşte detaylar. 

Bildiğiniz üzere yeni çıkan akıllı telefon işlemcilerini incelediğimizde, sayısal verileri göz önünde bulundurursak, zirveyi Kirin 9000 yonga seti sırtlıyor. Qualcomm ise bu durumun önüne geçebilmek için Snapdragon 875 işlemcisini 1 Aralık’ta piyasaya sürmek üzere hazırlanıyor. Qualcomm’un bir diğer hamlesi ise Oppo’nun yeni çıkartacağı amiral gemisi modeline özel bir yonga seti sunmak. İddialara göre söz konusu yonga seti Snapdragon 870 olacak ve yalnızca Oppo’nun piyasaya süreceği yeni modelinde kullanılacak. 

snapdragon 870

Snapdragon 870 performansı 

Tahmini olarak 3.2 GHz gücünde olması beklenen yeni işlemcinin, Snapdragon 865+ yonga setinden daha hızlı, Snapdragon 875’ten daha yavaş olması bekleniyor. Henüz hangi Oppo modelinde kullanılacağı belli olmayan yonga seti hakkında iki şirket tarafından da resmi bir açıklama yapılmadı. Tahminlere göre Snapdragon 875, 870’ten daha önce tanıtılacak. 2021 yılının başında Oppo’nun Snapdragon 870’e sahip modelini göreceğimiz ise söylenenler arasında. 

Oppo aynı zamanda bir konum doğruluğu teknolojisi üzerinde çalışıyor. 

Arka arkaya tanıttığı akıllı telefon modelleriyle sınırlı kalmayıp aynı zamanda cihazlarını geliştirici yazılımlar ile de ilgi toplayan Oppo, yeni RTK teknolojisi sayesinde 1 metreye kadar doğru konum elde etmemizi sağlayan bir teknoloji üzerinde çalışmalar yapıyor. 

Opponavigasyon sistemlerindeki hataları minimum seviyeye indirmek amacıyla RTK teknolojisini kullanacak. Bu üretim sürecinde ise China Mobile ile birlikte çalışıyor. RTK teknolojisi doğruluk payını arttırmak için cihazdaki, ivmeölçer, jiroskop ve akıllı telefonun antenleri gibi bütün sensörleri kullanarak GPS sinyalindeki doğruluk bayını maksimum seviyeye çıkartmayı amaçlıyor. 

Oppo Araştırma Enstitüsü Başkanı Levin Liu, ‘’Bağlantının temel olduğu 5G çağında hem iç hem de dış mekân için kullanılacak bir navigasyon teknolojisi gerekir. Bu talebe yanıt olarak Oppo, doğruluk payını maksimum seviyeye getirecek RTK teknolojisini akıllı telefonlara uyguluyor ve bu teknolojinin geniş bir kullanım yelpazesine fayda sağlayacağına inanıyoruz.’’ 

RTK teknolojisinin 2021 yılından itibaren Çin’de kullanılmaya başlanması hedefleniyor. 

İlgili Haberler

>> Oppo Watch 46 mm Yorumları ve İnceleme: Google Wear Akıllı Saat Deneyimi

>> Üçlü Arka Kameralı Oppo A15 piyasaya sürüldü!


CEVAP VER