Atatürk’ün Cumhuriyetle İlgili Söylediği Sözler: “Cumhuriyet, Düşüncesi Hür, Anlayışı Hür, Vicdanı Hür Nesiller İster”

Atatürk'ün cumhuriyetle ilgili söylediği sözler

Cumhuriyet Bayramı’nın kutlandığı 29 Ekim 2020’de; Atatürk’ün cumhuriyetle ilgili söylediği sözler daha anlamlı hale geldi. Onun bıraktığı miras, şu anda da devam ediyor.

Efendiler yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz diyerek büyük bir olayın fitilini ateşleyen Atatürk, aynı zamanda yeni bir yönelim de yaratmış oldu. Osmanlı’nın yıkıldığı ve saltanat sisteminin yerine neyin uygulanacağı henüz belli değilken, O kararlı bir şekilde yeni yönetim şeklini belirledi. Gazi Mustafa Kemal, Cumhuriyet’i aynı zamanda gençlere emanet ettiğini de söylemişti.

Atatürk’ün cumhuriyetle ilgili söylediği sözler bugün çok değerli

Atatürk tarafından Cumhuriyet ile alakalı kullanılan sözlerden bir tanesi, “Bizce: Türkiye Cumhuriyet anlamınca kadın, bütün Türk tarihinde olduğu gibi bugün de en muhterem mevkide, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir. Memleket dayanışma isteyen bir birliğe muhtaçtır. Alelâde politikacılıkla milleti parçalamak, hıyanettir.” ifadeleridir. Burada Cumhuriyetin birlik içinde kurulması gerektiğini savunuyor.

Atatürk'ün cumhuriyetle ilgili söylediği sözler

“Bütün dünya bilsin ki, benim için bir yandaşlık vardır: Cumhuriyet yandaşlığı, düşünsel ve toplumsal devrim yandaşlığı. Bu noktada yeni Türkiye topluluğunda, bir bireyi bunun dışında düşünmek istemiyorum.” ifadeleri Atatürk’ün cumhuriyetle ilgili söylediği sözler arasında önemli bir yere sahiptir. Atatürk özellikle de gençlere çok ayrı bir önem veriyordu. Onun için gençler, bir ülkenin devam edebilmesinin yegane unsurlarından bir tanesiydi. Ayrıca geleceğin de tek garantisi bu gençlerdi.

“Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz.” Atatürk’ün gençlere ne kadar çok önem verdiğini gösteriyordu. Atatürk’ün cumhuriyetle ilgili söyledikleri içerisinde, “Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister. Milletin saltanat ve hakimiyet makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.” ifadesi de ayrı bir yere sahip. Meclis’in hakimiyet anlamında yegane yer olduğunu vurguluyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları devam ederken biraz burukluk da olduğu söylenebilir. Özellikle de birçok alanda toplanılamaması bu burukluğun en önemli nedenleri arasında. Sizin de Atatürk’ün sözleri ile alakalı söylemek istediğiniz birşeyler varsa yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz! 28 Ekim 1923 Akşamı Neler Yaşandı?

>> 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları Nasıl Olacak?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here