Oscar Kazanan İlk Oyun Firması: Respawn Entertainment

Medal of Honor: Above and Beyond ile Oscar Ödülleri adayı olan Respawn Entertainment En iyi Kısa Belgesel dalında gecenin kazananı oldu. Kısacası bu başarı, oyun firmasını sektörün ilk Oscar ödüllüsü yaptı.

.

Oyun sektörünün artık Oscar sahibi bir üyesi var. Respawn Entertainment 93. Akademi Ödüllerinde “En İyi Kısa Belgesel” ödülünün kazananı. Kısacası bu büyük başarı için ana firma Electronic Arts bir basın açıklaması paylaştı. Yapılan açıklamada Respawn Entertainment‘ta Yaratıcı Yönetmen olan Peter Hirschmann şunları söyledi:

“Medal of Honor kökleri özellikle tarihe dayanan bir oyun serisi. Bunun bir parçası olarak Colette’in hikayesini hayata geçirmek için Anthony Giacchino ve ekibi büyük bir çaba gösterdi. Bu sebeple, gazilerin hikayelerini gelecek nesillere anlatan bu çalışma ile daha fazla gurur duyamazdık.”

“Oyun endüstrisindeki yaratıcılık ve tutkuyu daha ileriye taşımak için adımlar atmaya devam ediyoruz. Ayrıca oyun yapımcılarının etkileşime dayalı ortamda hikaye anlatmanın ne kadar etkili olduğunu defalarca gösterdiğini düşünüyoruz. Umuyoruz ki bu oyun şirketlerinin kazanacağı pek çok Oscar ödülünün ilki olabilir.”

Respawn Entertainment’ın Oscar başarısı bir mihenk taşı değerinde

Tüm oyun endüstrisi için bir film ödülü almak gerçekten milat değerinde bir tarihi adım. The Last of Us, Red Dead Redemption 2, Alien: Isolation gibi oyunlar sinema ile sanatsal benzerlik taşıyor. Özellikle bu ve birçok oyun üst düzey oyunculuk, senaryo ve yapım öğeleri ile dolu. Hatta iddialı bir biçimde bu oyunların Hollywood yapımlarına denk etkileyicilikte olduğunu söylemek gayet mümkün.

Ne var ki günümüzde hala oyunlar sanatsal değerlerini kanıtlamak zorunda oldukları bir dönemde. Ödüle konu olan filmde ise oyunlarıyla tanınan iki stüdyo bu sefer belgeselciliğe adım atıyor. Savaş, trajedi ve tarih ile yoğrulmuş bu kısa yapım geçmişle derin bir bağ kurmanızı sağlıyor. Bununla birlikte faşizmin rahatsız edici yeniden yükselişine de dokunan ve bir gazinin hayatının hayranlık duyulası bir portresinin bu yapımda konu edildiğini söylememiz gerek.

24 Dakikalık bu önemli belgesel YouTube üzerinden ücretsiz olarak yayında. Bu belgeseli aşağıda vereceğimiz oynatıcıda izlemeniz mümkün:

Diğer haberler:

>> Scavengers 9.000 Oyuncuya Aynı Alanda Oynama Şansı Tanıyor Olacak

>> YouTube, Android Ve iOS’a Kafa Karıştırıcı Özellikler Ekledi

. . . . .