Türkiye Tam Kapanmaya Gidiyor: Peki Hangi Kurallar Uygulanacak

Türkiye tam kapanmaya

Vaka sayılarının artışı ile Türkiye tam kapanmaya gitme kararı aldı. Peki bu kararlar ile birlikte hangi kurallar getirildi. İşte yeni başlayacak olan kuralların tam listesi.

Türkiye uzun bir süredir vaka sayılarının çokluğu ile boğuşuyor. Özellikle kısıtlamaların kaldırılmasından sonra korkunç bir vaka artışı yaşandı. Cumhurbaşkanlığı konu hakkında önemli detaylara yer verdi ve vaka sayılarının çok arttığını söyledi. Sonuç olarak tam kapanma yöntemine geçildi.

Küresel çapta tam kapanma yöntemleri birçok ülke tarafından kullanılıyor. Özellikle Avrupa salgının ilk başlarında bu yöntemi başarılı bir şekilde uyguladı. Şu anda İspanya’da 5 bin kişilik dev konserler düzenlenebiliyor. Türkiye ise yarı kısıtlamalar nedeniyle bir türlü istediği başarıyı elde edemedi.

Türkiye tam kapanmaya giderken kurallar kesinleşti

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalarda tam kapanmanın nasıl gerçekleşeceği anlatıldı. Buna göre bazı kurallar istisnasız şekilde uygulanacak.

Türkiye tam kapanmaya

  • Devlet kuruluşlarında çalışan personeller dönüşümlü veya uzaktan çalışabilecek. Ayrıca kamu personellerinin de sokağa çıkması yasaklı olacak.
  • Şehirlerarası seyahatler izin alınmadan yapılamayacak. Ayrıca toplu taşıma araçları sadece yarı kapasiteye sahip olacak.
  • Paket servis ile dağıtım yöntemi bütün yeme içme sektöründe kullanılacak. Yani mekanlar açılmayacak.
  • Bu kurallar 29 Nisan 2021 tarihinde başlayacak. 17 Mayıs 2021 pazartesi sabah 05:00 olduğunda yasak bitmiş olacak.
  • Zincir marketler açık olacak. Fakat pazar günleri kesin olarak kapatılacak.
  • Bütün işletmeler çalışmayı durduracak.

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan kurallar şimdilik bunlardan oluşuyor. İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yapacak ve yeni genelge tüm valiliklere gönderilecek.

Tam kapanma salgını bitirebilecek mi?

Bilim insanları arasında tam kapanmanın salgını bitirip bitirmeyeceği ile ilgili yaşanan tartışmalar devam ediyor. Onlara göre eğer Avrupa usulü tam kapanma yapılırsa salgın en azından büyük oranda düşüş yaşayacaktır.

Türkiye’de nasıl bir kapanma stratejisi izleneceği merakla takip ediliyor. Eğer etkili bir şekilde bu sistem yürütülürse salgının yayılma hızı önemli ölçüde düşebilir. Peki siz alınan bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Bill Gates Koronavirüsün Bitiş Tarihini Verdi: Dünya Ne Zaman Normale Dönecek

>> 23 Nisan Pandemi Kısıtlamaları Kesinleşti: Tam Kapanma Olacak Mı?