Ethereum Madenciliği Cihazı Üretildi: Ekran Kartı Kıtlığını Bitirecek

Ekran kartı sıkıntısının sona ermesi için umut olacak Ethereum madenciliği cihazı ortaya çıktı. Üstelik bu cihaz geleneksel bilgisayar donanımlarını aşan bir performans veriyor.

Çin merkezli madencilik firması Bitmain, Antminer E9 isimli Ethereum kazma cihazını tanıttı. Bu haberin madencilikle uğraşanlar dışında bilgisayar kullanıcılarını da sevindirmesi kesin. Çünkü bu cihaz Ethereum üretmekte en iyi ekran kartlarını dahi aşan bir performans vadediyor. 3 GH/s üretim yapabilen bu cihaz 32 GeForce RTX 3080‘e eşdeğer performans veriyor. Böylece cihaz başına 32 GeForce RTX ekran kartı da en azından biz kullanıcılara ulaşma şansına sahip olacak demek.

Açıklanan sayılar tam olarak karşılanırsa bu cihaz Linzhi Phoneix‘i geçerek en hızlı Ethereum kazma cihazı unvanını da taşıyacak. Linzhi Phoenix, 2600 MH/s performans değerine sahip durumda. Bu cihazların en kritik tarafı ise enerji tüketimleri. Kısacası tahmin edileceği üzere düşük tüketim kârlılığı da artıran bir etmen. Linzi’nin cihazı 3,000W güç tüketimi talep ediyor. Oysaki Antminer E9 2,556W ile tüketimde de cimri.

Büyük maden girişimleri Ethereum madenciliği cihazı için büyük talep gösterecektir

Peki bu ekran kartı fiyatlarını ve kıtlığını nasıl etkileyecek? Bunun cevabı gayet basit. Antminer E9 gibi cihazlar madencilik talebini karşıladıkça ekran kartlarına olan talep görece düşecek. Bununla birlikte, RTX 3080’in fiyatını 2,000 dolar  düşünürsek 32 tanesi 64 bin dolar edecektir. Ne var ki Antminer E9 20 bin 40 bin dolar civarında bir fiyatla satılması beklenen bir ürün. Bu da firmaların aynı fiyata yaklaşık iki katı GeForce RTX 3080 performansı alması anlamına gelir.

Sadece fiyatıyla değil, hazır bir ürün olarak satılmasıyla da Antminer E9 talep görecek bir cihaz. Tabii ki tüm talebin bir anda bu verimli gözüken cihaza kaymasını bekleyemeyiz. Üretici firmanın devasa talebi tek başına karşılaması mümkün değil. Ve fakat bu gelişmenin de sektöre bir nefes olacağı kesin. Ayrıca durumu yorumlamak gerekirse eğer bu cihaza beklenen talep olursa yatırımcıların benzer cihazların artması adına girişimleri olmasını da bekleyebiliriz.

Ethereum ağı için 1 Aralık 2020‘de büyük bir değişim gerçekleşti. Kısacası sistem, Proof-of-Work‘ten (PoW) Proof-of-Stake‘e (PoS) geçtiğini duyurdu. Bu da ekran kartı ile bu çalışmaları yapanların en azından yeni bir kripto para birimi aramaları gerektiğini gösteriyor. Yine de bu belirsizlik de bize yardımcı olacaktır.

Diğer haberler:

>> Thodex CEO’sunun Dolandırıcılığı Netleşti: Kullanıcılardan 2 Milyar Dolar Mı Çalındı?

>> Kripto Para Borsalarında Skandal Üstüne Skandal: Bakın Bu Defa Hangi Borsa Dolandırıcı Çıktı