Otomasyon Sistemleri Dünyanın Kurtarıcısı Olabilir Mi? Yoksa Sadece İşsizlik Mi Yaratacak

Xiaomi otonom aracının tasarımı

Herkesin bugünlerde tartıştığı otomasyon sistemleri dünyanın kurtarıcısı olarak kayıtlara geçebilir mi? İşin aslına bakacak olursak bunun çok eski bir tarihe dayandığını söyleyebiliriz. Hadi gelin konuyla alakalı detaylara birlikte bakalım.

Sanayi devrimi otomasyon konusunda dünyayı değiştirmeye başlayan ilk aşamaydı. İşçilerin kullanıldığı bu devirde insanlar daha çok makine gibi çalıştırılıyordu. Buhar gücüyle çalışan makineler ise aslında sanayinin başlangıcı oldu. İnsanlara gerek duyulmadan makineler ile üretim yapılabildi. Hatta Ford markası tam da bu noktada ciddi bir üretim kapasitesi kazandı.

Artan ihtiyaçlar nedeniyle yeni makineler çoğaldı. Böylece üretim artarken aynı zamanda otomasyon sistemleri daha fazla kullanıldı. Mesela pamuklu kumaşa olan ihtiyaç nedeniyle çırçır makineleri yaygınlaştı. Hemen ardından kağıt tabaka makineleri kağıt ihtiyacını karşılamak için üretildi. Günümüze geldiğimizde ise üretim alanlarının çok daha farklı yerlere kaydığı görülüyor.

Otomasyon sistemleri internet bağlantıları ile yapılıyor

Günümüzde çeşitli bağlantı yöntemleri kullanılıyor. Bunlardan en gözdesi hiç şüphesiz internet üzerinden yapılanlar. Otomasyon sistemlerinin yaygınlaşması ile birlikte bu tür bağlantılara olan ihtiyaç artıyor. Böylece insanlar hiç işe gitmeden bile makineleri kontrol edebiliyor. Karşımızda robotların üretim yaptığı devasa bir dünya beliriyor.

otomasyon sistemleri dünyanın kurtarıcısı

Üretim arttıkça aynı zamanda ürünler daha ucuz bir hale geliyor. Bu sayede uygun fiyatlı ürünler alınırken aynı zamanda insan gücüne olan ihtiyaç azalıyor. Robotlar ve endüstriyel otomasyon bunu rahatlıkla sağlayabilir. Ayrıca sevkiyatta bile otonom kamyonetler kullanılabilir. Böylece insandan neredeyse tamamen bağımsız bir üretim kurulabilir.

Her şey bu kadar iyi olacak mı?

Genel olarak bakıldığında aslında her şeyin bu kadar iyi olmayacağını söyleyebiliriz. Her ne kadar bilim insanları ve araştırmacılar konuyla ilgili olumlu konuşsa bile aslında olumsuz yönleri de mevcut. Birçok kişi otonom sistemlerin aynı zamanda işsizlik getireceğini düşünüyor.

Otomasyon sistemlerinin giderek yaygınlaşacağı ve 5G gibi teknolojilerin bu alanda kullanılacağı kesin. Bizleri sadece 50 yıl içerisinde çok daha farklı bir dünya bekliyor olacak.

İlgili Haberler:

>> İlk Otonom Kamyon Bakın Hangisi Oldu: Bu Sefer Tesla Değil

>> Tesla Araçları Güvenli Mi? Son Zamanlarda Yaşanan Kaza Sayısı Artıyor