İlk Otonom Kamyon Bakın Hangisi Oldu: Bu Sefer Tesla Değil

İlk otonom kamyon

İlk otonom kamyon piyasaya sürülüyor. Genellikle kullanıcılar bu kamyonları Tesla gibi şirketlerden bekliyor. Fakat bu seferki atak çok daha başka bir yerden geldi. İşte konuyla alakalı merak edilen detaylar.

Otonom araçlar geleceğimizi önemli ölçüde şekillendirecek. Sadece otomobillerde değil aynı zamanda kamyonet modellerinde de benzer çalışmalar yapılıyor. Her şeyin otonom bir sisteme bağlandığı günümüz dünyasında kamyonlar neden otonom olmasın. Böyle bir düşünce ile yola çıkan Einride isimli bir şirket proje üretmeye başladı.

Bu proje ile birlikte otonom kamyonlar piyasaya sürmek istiyor. İsveçli bir start-up şirketi olan Einride otonom yazılımları belki de en iyi şekilde üreten firma olarak göze çarpıyor. Bu kuruluşun Tesla ya da diğer büyük firmalardan bile daha önde olmaya çalıştığı biliniyor. Özellikle son dönemlerde çalışmalarını çok sıkı hale getirdiler.

2016 yılında kurulan girişim ciddi yerlere ulaştı

Dünyanın en büyük şirketlerinden bir tanesi olmak isteyen bu firma 100 kişilik kadroya kadar ulaştı. Ayrıca şu anda yaklaşık olarak 41 milyon dolar bütçeleri var. Dünya çapında şirketlere kıyaslandığında aslında bütçelerinin çok düşük olduğu söylenebilir. Fakat onlar işleri ilerletmek istiyor.

İlk otonom kamyon

Lyft ve Waymo gibi şirketlerden daha çok öne geçmek istiyorlar. Bu start-up firmasının Elon Musk gibi isimlerden bile önde olduğu söyleniyor. Tesla şirketinin elektrikli kamyonları olan Semi, bu firmanın ürettiği modelden daha sonra piyasaya sürüldü.

Şirket otonom yazılımlara önem veriyor

Bu firma daha çok otonom yazılım sistemleri geliştiriyor. Yani şirketin işi aslında kamyonet üretmek değil. Bunun yerine elektrikli kamyon modellerini hareket ettirebilecek otonom sistemler kurulmak isteniyor. Böylece daha çevreci bir yaklaşım amaçlanıyor. İşin aslına bakacak olursak bunu yapmak sanıldığı kadar zor değil.

Büyük şirketlerden destek almaları halinde bu tür otonom projeleri daha fazla üretebileceklerini söylüyorlar. Burada önemli olan yatırım bulmaları. Peki siz bu tür şirketler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Elon Musk Cybertruck Aracıyla Uzun Süre Sonra Görüntülendi: Yepyeni Detaylar Ortaya Çıktı

>> Toyota bZ4X Elektrikli Otomobili Büyük Rağbet Görecek: İşte Dikkat Çeken Özellikler