Çin Sürücüsüz Taksiler İçin Onay Verdi: Gelecek Yeniden Şekilleniyor

Xiaomi otonom aracının tasarımı

Çin sürücüsüz taksiler için gerekli onayları verdi. Artık gelecek çok önemli bir şekilde yeniden dönüşüme uğruyor. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Dünyanın en büyük ülkeleri içerisinde yer alan Çin sürekli olarak yeni denemelere devam ediyor. Teknolojik ilerlemeler ile birlikte artık Dünya çok farklı bir noktaya gidiyor. Çin ise bu yeni dünyaya ayak uydurma noktasında çok ciddi. Birçok otomobil üreticisinin artık yeni dünya düzeni için otonom sürüş teknolojilerine yöneldiğini görüyoruz.

Araçların çok rahat bir şekilde kendi kendine gitmesine olanak sağlayan yeni sürüş teknolojileri giderek yaygınlaşıyor. Bu tür araçlar artık trafiğin her alanında karşımıza çıkıyor. İnsanları taşımak için tasarlanan otonom taksiler ile ilgili önemli adımlar atılıyor. Mesela Japon otomobil devi Honda, Tokyo’da otonom taksi hizmeti başlatmıştı.

Çin sürücüsüz taksiler geliştirecek

Japon otomobil devi Honda tarafından başlatılan otonom taksi hizmetleri artık Çin’de de büyük bir öneme sahip. Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre robotaksiler trafiğe çıkıyor. Bu araçlar sayesinde trafik eskisinden çok daha hızlı bir şekilde akacak.

Çin sürücüsüz taksiler

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda otonom araç teknolojileri şirketi olan Pony.ai ve ve internet devi Baidu ortak çalışma gerçekleştirecek. Şehirde hizmet verilmesi için tasarlanan bu araçlar büyük bir kolaylık sağlayacak. İlk etapta küçük bir deneme yapılacak. Eğer bu deneme süreci olumlu tamamlanırsa Çin’de her şehirde otonom taksiler kullanılacak.

Otonom taksiler için önemli bir şart koşuldu

Otonom taksiler ile ilgili çok önemli bir şart yer alıyor. Her araçta mutlaka bir personel bulundurulması isteniyor. Yani problem yaşanması durumunda birisinin müdahale etmesi gerekiyor. Sürücüsüz taksilerde bir süreliğine ücretsiz olarak seyahat edebilecek olan yolcular böylece güven içerisinde kalacak.

2030 yılına kadar satılan araçların yüzde 70 gibi bir bölümü en az ikinci seviye otonom sürüş teknolojilerine sahip olacak. Böylece küresel çapta çok büyük bir otonom teknoloji devrimi gerçekleşeceği söylenebilir.

İlgili Haberler:

>> Tesla Otonom Sürüş Özelliği Tartışma Konusu Oldu: Sürücü Koltuğunda Bir Köpek

>> Honda Otonom Taksi Projesi Büyük Rağbet Görecek: Dev Rakip Geliyor