Otomobil Fiyatlarına Büyük Zam Gelebilir: İşte Beklenen Zam Oranı

Ek gümrük vergisi

Otomobil fiyatlarına büyük zam beklentisi iyice büyüdü. Hatta konu ile ilgili bazı açıklamalar bile yapıldı.

Türkiye’de otomobil fiyatları ne yazık ki beklentilerin sürekli olarak üstüne çıkıyor. Döviz kurunda ortaya çıkan yeni rekorlar ve küreselde yaşanan kriz nedeniyle otomobil fiyatları çok hızlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Birçok kişi sıfır otomobil almakta zorlandığı için alternatif yöntemlere yöneliyor.

Türkiye’de ne yazık ki 300 bin TL altında sıfır otomobil kalmadı. Bu nedenle yeni otomobil almak isteyenler mümkün olduğunca hızlı bir şekilde araç almaya çalışıyor. İstanbul ticaret odası satış ve servis komitesi meclis üyesi Ziya Alp Gülan bu konuda son derece önemli açıklamalara yer verdi. Yüzde 25 oranında zam beklediklerini söyledi.

Otomobil fiyatlarına büyük zam kapıda

Önceki aylarda dolar kurunun çok sert bir şekilde yükselmesi nedeniyle otomobil fiyatları hızlı bir şekilde arttı. Fakat bu defa işler biraz daha farklı. Sadece Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş bile fiyatların önemli ölçüde artmasına neden oluyor. Küresel çapta yaşanan enflasyon nedeniyle her şeyin fiyatı yükseliyor.

Otomobil fiyatlarına büyük zam

Ne yazık ki kur artmasa bile yıl sonuna kadar Türkiye’de otomobillerin en az yüzde 25 daha pahalı olacağı ifade ediliyor. Fakat bunun en iyimser tahmin olduğunu belirtelim. Kur fiyatlarının artması ile birlikte otomobil fiyatlarının çok daha keskin bir şekilde yukarı doğru gideceğini söyleyebiliriz.

Dolar kuru ve vergi yeni fiyatları belirleyecek

Hem dolar kurunun geleceği yeni seviye hem de vergiler bu noktada araç fiyatlarını önemli ölçüde etkileyecek. Araçların fabrikadan çıkıştaki baz maliyeti ele alındığında bile artışın en az yüzde 25 olacağı ifade ediliyor. İşin içerisine vergi ve dolar kuru girince fiyatların çok daha farklı bir noktaya geleceği kesin.

Peki siz Türkiye’de otomobil fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Elektrikli Otomobillerde Volkswagen Rüzgarı Esecek: Menzil Hızı Artırılıyor

>> Otomobil Dünyasında Yaşananlar: İşte Öne Çıkan Gelişmeler (19 – 26 Nisan)