Otomobil Pazarında Araç Satışları Artmaya Devam Ediyor: Fiyatlarda da Artış Var

2022 motorlu taşıtlar vergisi

Otomobil pazarında araç satışları düzenli olarak takip ediliyor. Böylece genel olarak piyasa rapor haline getirilebiliyor. Peki Ekim ayında nasıl bir tablo bizleri karşıladı. Hadi gelin merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

.

Türkiye’de özellikle son 2 yıl çok farklı geçti. Ekonomik anlamda iyice yıpranan halk çeşitli yatırım araçları arıyor. Bu tür yatırım araçlarının iki farklı alanda olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki gayrimenkul ile ilgili. Ev alanlar Türk lirasının değer kaybetmesi karşısında kendilerini koruduğunu düşünüyor. Aynı şekilde otomobil alanlar da benzer düşüncelere sahip.

Yayınlanan yeni otomobil pazar raporuna göre Ekim ayında Eylül ayına kıyasla yüzde 6 oranında otomobil satışlarında artış olduğu görülüyor. Araç fiyatlarında ise yaklaşık yüzde 5,4 civarında yükseliş olduğu ortaya çıktı. Böylece hem araçların satış fiyatı hem de satış rakamları artmış oldu.

Otomobil pazarında araç satışları artmaya devam edebilir

Yapılan araştırmalara göre binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar önemli ölçüde artış gösterdi. Ancak geçen yıl ile kıyaslandığında bir gerileme durumu var. İkinci el online satışlarda binek araçların yaklaşık olarak yüzde 42 oranında azaldığı söyleniyor. Bu rakam 2020 yılının Ekim ayı ile yapılan kıyaslama sonucunda ortaya çıktı.

Otomobil pazarında araç satışları

Bu yılın 10 aylık bilançosu değerlendirildiğinde ortaya çok yüksek rakamlar çıktı. 2 milyon 970 bin 762 adet araç ilanı yayınlandı ve bu ilanların yaklaşık yüzde 44 gibi bir bölümü satıldı. Böylece ekim ayında 76 bin 372 adet dizel satışı gerçekleşti. Dizelleri ise yüzde 34,12 pay ile benzinli araçlar takip ediyor.

Hem fiyatlar hem satışlar devam ediyor

Özellikle son dönemlerde otomobil fiyatlarında yaşanan fiyat değişimleri dolar kuru ile bağlantılı. Vatandaşlar son zamanlarda yatırım araçları aramaya devam ediyor.

Gayrimenkul fiyatlarında yaşanan artış nedeniyle şimdilik birçok kişi otomobil yatırımına yöneliyor. Peki siz bu durumu nasıl karşılıyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple Car Konsept Görüntüsü Göz Kanatıyor: Bir Otomobil Ancak Bu Kadar Çirkin Olabilir

>> Kia Elektrikli Otomobiller Konusunda Devrim Gibi Bir Karar Aldı

. . . .