Türkiye’nin E-ticaret Devi Çakıldı: Yatırımcılar Bu Hisseden Çekildi

Twitter alışveriş özelliği

Türkiye’nin e-ticaret devi beklenmeyen bir düşüş yaşadı. Yaklaşık olarak yüzde 35 seviyesinde düşen bu şirketin hisseleri kaygı yarattı. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Türkiye’de özellikle bazı şirketler hızlı bir şekilde büyüyor. Mesela Getir uygulaması bu konuda iyi bir örnek. Dünyanın birçok ülkesinde açılan uygulama her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Ancak bazı şirketler bu konuda Getir kadar şanslı değil. Hepsiburada bugünlerde zor zamanlar geçiriyor.

Türkiye’de ilk e-ticaret siteleri içerisinde yer alan bu platform yılın ikinci çeyreğinde büyük bir düşüş yaşamıştı. Üçüncü çeyrek raporundan hemen önce uyarı yayınlayan firma beklentilerini oldukça düşürdü. Böylece hisse değerlerinde bir miktar geri çekilme oldu. Sonuç olarak sadece bir günde yüzde 35 düşüş gerçekleşti.

Türkiye’nin e-ticaret devi geriye doğru gidiyor

Pandemi süreci ile birlikte büyük bir müşteri hareketliliği var. Bu hareketlilik ile birlikte rekabet ortamının büyük oranda şiddetlendiğini söyleyebiliriz. Hepsiburada şirketi artan rekabet nedeniyle müşterilere sunulan toplam indirimin arttığını açıkladı.

Türkiye'nin e-ticaret devi

Fazladan uygulanan her indirim şirketin hanesine eksi olarak yazıldı. Tüm bunlara ek olarak reklam harcamalarında bir miktar artış gerçekleşti. Böylece şirketin kasasından büyük oranda para çıkışı gerçekleşti. Temmuz ayı başlarındaki hisse fiyatı 12 dolar olan Hepsiburada 3,5 dolara kadar geriledi.

Hepsiburada toplam değerinde de düşüş var

Üçüncü çeyrek satış hasılatı 6,45 milyar TL düzeyinde. Ayrıca 4 milyar dolarla halka açılan Hepsiburada şirketinin piyasa değeri son düşüşle birlikte 1,8 milyar dolar seviyelerine geriledi. Yani birçok açıdan e-ticaret devi için oldukça zor bir hafta oldu.

Yaşanan tüm bu geriye çekilmeler nedeniyle güvensizlik oluştu. Türkiye’de bildiğiniz üzere e-ticaret alanında büyük bir rekabet var. Bu rekabette geri plana düşen eski markalar indirim kuponları ve bazı ek avantajlar sunmaya çalışıyor. Böylece eski konumunu yeniden kazanmak istiyorlar. Peki sizce e-ticaret şirketleri bu konuda ne yapmalı?

İlgili Haberler:

>> Alibaba E-ticaret Etkinliği Büyük Bir Rekor Kırdı: Amazon İle Rekabet Kızışıyor

>> Black Friday İndirimleri Konusunda Bakanlık Uyarıda Bulundu: Bunlara Dikkat Edin