Otomobil ve Cep Telefonu Vergileri İçin Yeni Bir Karar Verildi

Türkiye yeni ekonomi modeli

Cumhurbaşkanı tarafından resmi gazetede yayınlanan bir karara göre, otomobil ve cep telefonu vergileri değişiecek. Hadi gelin konuyla ilgili bütün detaylara birlikte bakalım.

Vergiler uzun bir süredir herkesin ana tartışma gündemlerinde bir tanesi oldu. “Sanayi ürünlerinin ithalatında tarife kontenjanı uygulanması hakkında karar” isimli bu yeni değişiklik, uzun bir süre daha gündemle kalacak gibi görünüyor.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Oppo gibi şirketler Türkiye’de yatırım yapmak istediklerini söylemişti. Akıllı telefon devi bunu ifade ettikten sonra görüşmeler başladı. Bunun hemen ardından cep telefonu üretimine mahsus lityum-iyon bataryalar ile ilgili yeni bir karara imza atıldı. Bu karar doğrultusunda önemli bir vergi indirimi yapıldı.

Otomobil ve cep telefonu batarya vergileri için sıfırlama kararı verildi

Akıllı telefonlarda en önemli parçalardan birisi hiç şüphesiz bataryalar. Bazı parçalarının çok pahalı olması ve özellikle bataryalarda ek vergilerin yüksek olması bazı büyük şirketleri telaşlandıyordu. Oppo ve diğer büyük firmalar bu nedenle Türkiye pazarına girmekte biraz yavaş davrandılar.

Otomobil ve cep telefonu vergileri

Güney Koreli teknoloji devi Samsung gibi şirketler de yatırım yapmak istediğini söyleyince Türkiye’de önemli bir vergi indirimi başlatıldı. 100 bin adet tarife kontenjanı ile gümrük vergisi sıfırlanan bataryalar, böylece şirketler için büyük bir yük olmaktan çıktı. Otomobil ve cep telefonu vergileri bu sayede biraz da olsa düşüş yaşamış oldu.

Vergi indirimleri tüm ürünlere yansıyacak mı?

Bu vergi indiriminin çok büyük bir ihtimalle akıllı telefon üreticilerini Türkiye’ ye çekmek için yapıldığını söyleyebiliriz. Cep telefonları ile birlikte yazar kasa üretimine mahsus yeniden şarj edilebilir lityum iyon ürünlerinde yine aynı vergi sıfırlama işlemi yapılacak.

Otomobil ve akıllı telefon vergileri ile birlikte, beyaz eşyalarda da bazı indirimlerin yapılması planlanıyor. Bu indirimin ana nedeni ise yine bataryalarda yapılacak vergi sıfırlamasından kaynaklı. Önümüzdeki günlerde daha başka yatırımlar olursa, bazı ek vergi indirimleri gelebilir. Peki siz bu indirimler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlere paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Motorlu Taşıtlar Vergisi Zamlandı. İşte Yapılan Zam Miktarı

>> Ehliyet ve Pasaport Ücretleri Zamlandı İşte Yeni Fiyatlar