ÖTV İndirimi Büyük Tartışma Konusu Oldu: Araç Fiyatları Düşecek Mi?

ÖTV indirimi büyük tartışma

ÖTV indirimi büyük tartışma konusu olmaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde otomobil almak isteyenler bu problem ile karşı karşıya kalıyor.

Küresel çapta otomotiv sektörü ilginç bir dönemden geçiyor. Hatırlayacağınız üzere çip krizi nedeniyle otomobil fiyatları hızlı bir şekilde yükselmeye başlamıştı. Elbette pandeminin bunda çok büyük bir etkisi var. Ancak şimdilerde yeni bir problem daha gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

Enflasyon nedeniyle küresel çapta büyük bir fiyat problemi yaşanıyor. Bugün belirlenen bir fiyat ertesi yıl geçerli olmuyor. Bu durum araç almak isteyenleri son derece olumsuz bir şekilde etkiliyor. Otomotiv sanayi derneği konu ile ilgili bazı önemli değerlendirmelerde bulundu.

ÖTV indirimi büyük tartışma yaratıyor

Yapılan açıklamalara baktığımızda öncelikle 2022 yılının ilk 6 ayında Türkiye’de kaç adet otomobil üretimi gerçekleştiği belirtildi. Buna göre yılın ilk çeyreğinde 649 bin 311 adet otomobil üretimi gerçekleşti. Yıllık bazda değerlendirdiğimiz zaman bu aynı zamanda yüzde 2 oranında artış olarak görülebilir.

ÖTV indirimi büyük tartışma

Yapılan otomobil üretimi ile birlikte aynı zamanda gerçekçi bazı açıklamalara yer verildi. Türkiye’de ÖTV’nin düşmesini beklemenin mantıklı olmadığı açıklandı. Talebin yüksek olması nedeniyle ÖTV kaldırılmayacak. Yani en azından otomotiv sanayi derneği böyle düşünüyor.

Türkiye’de eski araçlar kullanılıyor

Türkiye’de kullanılan araçların çok büyük bir bölümünün eski olduğu ifade edildi. Genellikle sıfır araç almak pek kolay olmuyor. Her ne kadar şimdilerde ÖTV indirimi gündemde olsa bile yine de araç fiyatlarına baktığımızda cep yaktığını görüyoruz. Bu durum birçok kişinin mevcut otomobili ile idare etmesine neden oluyor. ÖTV indirimi büyük tartışma yaratırken kaynağını buradan alıyor.

Türkiye’de genellikle ikinci el araç alım ve satım işlemlerinin yapıldığı söyleniyor. Yani sıfır araç yerine insanlar daha çok ikinci el tercih ediyor. Elbette bu durum genel araç satışlarını olumsuz yönde etkiliyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Tesla Elektrikli Otomobil Satışlarında Lider Konumunu Kaybetti: İşte Yeni Dev

>> Elektrikli Otomobilde Türkiye Ne Durumda? Sonuçlar İçler Acısı