Pandemi Yasaklarının Kalkacağı Tarih Belli Oldu: Maske ve Sosyal Mesafeye Gerek Kalmayacak

Yeni maske teknolojisi koronavirüsü

Pandemi yasaklarının kalkacağı tarih ile ilgili büyük tartışmalar var. Ancak bilim insanları bu konuda tarih verdi. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Ortaya çıkan son detaylara göre Türkiye’de aşılama hızı büyük oranda artış gösterdi. Bir dönem az aşı yapılması nedeniyle eleştiriler yükselmişti. Şimdi ise aşı hızının çok ciddi oranda arttığı görülüyor. Hatta yapılan açıklamalara göre günlük aşılama kapasitesi 600 bin civarına kadar ulaştı.

Bilim insanları aşılama kapasitesinin artırılması hakkında konuştu. Onlara göre Türkiye’nin günlük kapasitesi 600 bin seviyesinin de üstüne çıktı. Günlük olarak değerlendirildiğinde 1 milyon kişinin aşılanması gerektiği ifade edildi. Eğer böyle bir seviyeye çıkılırsa Maske ve sosyal mesafe gibi kurallara gerek bile kalmayacak.

Pandemi yasaklarının kalkacağı tarih

Yapılan açıklamalara göre yaklaşık olarak 2 ay içinde yasak ve kısıtlamalar tamamen bitecek. Elbette bunun tek şartı günlük 1 milyon aşı sayısına ulaşabilmek. Böylece sadece 2 ay içerisinde toplumsal bağışıklık tamamen sağlanmış olacak. Genel bağışıklık kazanmak için toplumun yaklaşık olarak yüzde 70 ile 80 gibi bir bölümünün aşılanması şart.

Pandemi yasaklarının kalkacağı tarih

Tüm bunlara ek olarak ülkelere özgü bazı varyantlara karşı da mücadele etmek gerekiyor. Bazen bu tür varyantlar normalden çok daha tehlikeli olabiliyor. Mesela Hindistan mutasyonu çok daha fazla kişinin hastalanmasına ve ölmesine neden oldu. Eğer Türkiye’ye özgü bir varyant ortaya çıkarsa hem vaka hem de hayatını kaybeden kişi sayısında önemli oranda artış görülebilir.

Bilim insanları 2 ay süre verdi

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara göre Temmuz ayının ortalarında yaklaşık olarak 60 milyon vatandaşa en az bir doz aşı vurulmuş olacak. Böyle bir durumda salgının yayılma ihtimali daha fazla azalacak.

Aradaki aksamalar da göz önünde bulundurulursa sonbahar aylarında ülke normale dönebilir. Bu durumda sadece şimdiki yaz ayını atlatabilmek büyük öneme sahip. Peki sizce Türkiye’de normale dönüş sağlanabilir mi? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Bedava Uçak Bileti: Bir Havayolu Şirketinden Covid Aşısı Olan Bazı Şanslı Kişilere Ücretsiz Biletler

>> Metallica, Karantina Sürecinde Zoom Üzerinden Çalışarak Şarkılar Yazıyor. Peki Zoom Nedir?