Paris’te Scooter Kullanımı Yasaklanabilir! İstanbul İçin de Bir Hamle Olur mu?

Elektrikli scooter’lar son yıllarda en popüler ulaşım araçları arasında yer alıyor. Hem ülkemizde hem de yurt dışında milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu araçlar, şehir içi kısa mesafe ulaşım amacı için pratik çözüm anlamını taşıyor. Öte yandan bu ürünler kimileri için çevre kirliliği kimileri için de görüntü kirliliği anlamını taşıyor. Fransa’nın başkenti Paris’te, işte bu ulaşım araçlarının oylanması için referanduma gidiliyor. Sonuç şimdiden büyük merak konusu. Öte yandan buradan gelecek sonuç, Türkiye de dahil diğer pek çok ülkede gündeme alınabilir.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, kiralık elektrikli scooter’ların Paris sokaklarında kullanımının yasaklanıp yasaklanmayacağına yönelik yakın zamanda halk oylamasına gideceklerini duyurdu. Techcrunch sitesindeki bilgiler, scooter şirketlerinin lisans anlaşmalarının 23 Mart 2023 tarihinde biteceği yönünde. Oylama ise, 2 Nisan’da gerçekleşecek.

Paris'te Scooter Kullanımı Yasaklanabilir! İstanbul İçin de Bir Hamle Olur mu?
Paris’te Scooter Kullanımı Yasaklanabilir! İstanbul İçin de Bir Hamle Olur mu?

Scooter konusu hakkında konuşan Başkan, şu bilgileri paylaşıyor:

“Eğer Paris halkı kendi scooter’larını kullanmak istiyorsa sorun yok, ama etrafta duran ve kiralık kullanılan scooter’lar büyük birer sorun. Çevreye duyarlı bir çözüm olduklarını söylemek de güç. Bu sebeple Paris halkına 2 Nisan Pazar günü oylamada bu konuyu soracağım. Soracağım ki ne istediklerini anlayabileyim.”

Şu an Paris’te bu işi yapan üç marka var. Bunlar, Dott, Lime ve Tier. Her bir firmanın 5 bin adet elektrikli aracı bulunuyor ve başkanın aksine, bu araçlar sayesinde çevre kirliliğinde önemli bir düşüşün gerçekleştiği bildiriyorlar.

Yapılan bir ankete göre Paris’te yaşayan nüfusun %40’lık dilimi, kiralık scooter servislerinden memnun. 2021 yılında bu araçları 2 milyondan fazla farklı kişi kullandı ve bu sayede 700 ton CO2 (Karbondioksit) emisyonu engellendi.

Bu arada, bahsi geçen üç şirketinin toplamda 800 çalışanı bulunuyor. Yapılacak halk oylaması sonrasında nasıl bir sonucun ortaya çıkacağı ve bu sonuç sonrasında nelerin yapılacağı merak konusu. Açıkçası bu araçlar, İstanbul gibi bir şehirde de hem çözüm hem de sorun teşkil ediyor. Örneğin pek çok kaldırımda, bu araçların özensiz konumlandırıldığını ve yaya geçiş imkânlarını olumsuz etkilediğini görüyoruz. Belki de Paris’teki oylama sonrasında farklı ülkelerde, hatta ülkemizde de benzer oylamalar yapılır… Ne dersiniz?

İlgili Haberler

>> Bu Ülkede Plastik Kaşık ve Plastik Tabak Gibi Ürünler Yasaklanıyor!