Parler Uygulaması Devlerin İşbirliği ile Kapatıldı

Parler hakkında Apple, Google ve Amazon Açıklama Yayınladı

Parler, Amerika’da yaşanan kongre baskınının organize olduğu uygulama olarak tanınmıştı. Genellikle Trump destekçisi kesmin kullandığı bilinen uygulama Amazon, Apple ve Google işbirliği ile tamamen kapanmak zorunda kaldı.

Amazon, Apple ve Google sosyal ağ uygulaması Parler’ı kendi mecralarında tamamen yasaklayarak kapanmasına neden oldular. Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz Çarşamba yaşanan kongre baskınında Trump destekçilerinin bir araya gelmesini sağladığı bilinen uygulama üç dev firma tarafından adeta bitirildi. Apple ve Google yaptıkları açıklamalarda sosyal uygulamanın içeriğini daha iyi modere ettiği taktirde yeniden yayınlanacağını bildirdiler.

Parler’ın baş yöneticisi John Matze yayınladığı açıklamasında Amazon firmasından da bir bildirim aldıklarını ve platformlarına artık sunucu sağlamak istemediklerinin kendilerine iletildiğini söyledi. Bu olay uygulamanın Google ve Apple uygulama mağazalarından kaldırılmasını takip eden süreçte gerçekleşti.

Parler’da insanları bir araya getimeye ve ortak zemin, barış ve huzuru sağlamaya çalışıyoruz

Matze ayrıca, “Bu teknoloji devlerinin pazar mücadelesini önlemek amacıyla yaptıkları organize bir saldırı.” açıklamasında bulundu ve servisinin “kısa sürede büyük başarı kazandığı” iddiasında bulundu. Bu açıklamada sebep gösterilen moderasyon eksikliğine ve mecrada yayınlanan şiddet destekçisi gönderilere dair bir demeç yer almadı. Bu açıklamayı takip eden günde ise Matze açıklamasına şirketinin yönetimi güçlendirmek için çalıştığını ve baskının yaşandığı gün paylaşılan gönderilerin kaldırıldığını ekledi. Ayrıca “Parler’da insanları bir araya getimeye ve ortak zemin, barış ve huzuru sağlamaya çalışıyoruz. Platformumuzda şiddeti göz ardı etmiyor ve kabul etmiyoruz. Asla da etmeyeceğiz” sözlerine yer verildi. Amazon, Apple ve Google’ın hamleleri üzerine uygulamanın “beklenenden uzun süre” kapalı kalacağı da ayrıca açıklandı.

Parler hakkında Apple, Google ve Amazon Açıklama Yayınladı

Cumartesi günü Apple tarafından konu ile ilgili bir açıklama yayınlandı ve “App Store’da her zaman farklı bakış açılarının temsil edilmesini destekledik. Ve fakat, platformumuzda şiddet tehditlerine ve yasa dışı faaliyetlere yer yok. Parler bu tehditlerin yayılmasını önlemek için gerekli önlemleri almadığı için uygulamayı bu sorunlar çözülene kadar askıya aldık” ifadeleri kullanıldı.

Google da konu hakkında benzer anlamlar içeren bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “ABD’de devam eden ve şiddeti alevlendirme amaçlı yapılan paylaşımların Parler üzerinde sürdüğünün farkındayız. İçerik politikaları üzerine tartışmalar olabileceğini ve tüm bu içeriğin kısa sürede kaldırılmasının zor olduğunu biliyoruz ancak bu uygulamanın yeniden Google Play üzerinden dağıtılması için bu içerikler üzerinde güçlü bir denetim olmasını zorunlu görüyoruz.” sözleri yer aldı.

Amazon çalışanları da Parler hakkında sert ifadeler içeren bir tweet paylaştılar. Tweet’te, “Amazon çalışanları olarak, Amazon’un şiddeti kışkırtan gönderileri kaldırana dek Parler servislerini durdurmasını talep ediyoruz. Demokrasimize karşı dökülen kana ve şiddetli saldırılara ortak olamayız” dendi. Bu açıklamayı takip eden süreçte ise Amazon Parler’a sunduğu hizmeti durdurdu.

Büyük firmaların güçlerini şiddete karşı kullanmaktan çekinmemesi oldukça iyi olsa da bu gücün yarın istemedikleri her şey için kullanılmaya hazır olması sizce etik mi? Yorumlarınızı paylaşırsanız seviniriz…

İlgili haberler

>> Donald Trump Twitter Hesabı Tamamen Kapatıldı: ABD Başkanı’nın İşi Çok Zor!

>> Elon Musk Son Gelişmeler: Dünyanın En Zengini Oldu, WhatsApp’ın Yerine Geçecek Uygulamayı Açıkladı…