MicroLED ekranlar ile Greenscreen kullanımına gerek kalmayacak

MicroLED ekranlar ile Greenscreen kullanımına gerek kalmayacak

MicroLED ekranlar
Google News Abone Ol

MicroLED ekranlar ile Greenscreen’e hiç gerek kalmadan filmler çekilebilir. İşte detaylar.

 

MicroLED ekranlar film yapımının yönünü değiştirmek üzere. The Hollywood Reporter’in bir raporuna göre Sony, The Mandalorian dizisi için dijital setler kurmaya başladı. Bu sezon The Mandalorian’da kullanılan paneller izleyicide bir görsel şölen oluşturmuştu.MicroLED

Sony, film prodüksiyonu çok daha yaygın bir hale getirebilecek Crystal LED modüler görüntü ekranını duyurdu. Sony Pictures Entertainment ile iş birliği içinde geliştirilen ekranlar, devasa dijital görüntüler üretmek için MicroLED ekranlar sayesinde greenscreen’e gerek duymadan film yıldızlarını sanal dünyalarda var olmalarını sağlayacak.

Sony’nin yeni ekranları sayesinde filmlerde daha gerçekçi bir görünüm elde edecek.

George Coolney’nin oynadığı Midnight Sky’da da kullanılan bu teknoloji, farklı yerde çekme yapamaya ihtiyaç duymadan veya film bütçesinde pahalı projelere gerek duymadan yönetmenlerin set ortamını rahatlıkla kontrol edebileceği anlamına geliyor.

Sony, yansıma önleyici kaplaması ve yüksek parlaklık derecesini, B seris ekranlarının sanal set üretimine dahil olmak üzere profesyonel uygulamalara yönelik olduğunu duyurdu. Sony, ekranlarının 1.800 nit’te çalışabileceğini söylüyor.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, Samsung’un ultra parlak QLED ekranları için bile üst parlaklık aralığında ve Apple’ın Pro Display XDR’ı bile en fazla 1.600 nit’e ulaşabiliyor.

Sony’nin yeni ekranları sayesinde oyuncular ve film yapımcılarına, özgün ve ikna edici dünyalar yaratmak için daha fazla görsel etki sunabiliyor. The Mandalorian dizisinin bu kadar gerçekçi görünmesinin nedeni greenscreen yerine gerçekten Tatooin’de olma hissi veren MicroLED ekranlar kullanılmış olmaları.

MicroLED ekranlar ile daha sürükleyici filmler

MicroLED ekranlar sayesinde sayesinde greenscreen’nin neden olduğu yansımalar için saatler harcamak zorunda kalmayacak ve yanlış aydınlatmaya kaldırarak daha fazla doğal ışığın yayılmasına olanak sağlayacak.

Sony’nin sanal ekranları ile filmlerde görülen yansımalar aslında oyuncuların çevrelerinde gelen ışığın yansımaları olacak ve bu sayede sürükleyici bir görsel deneyim yaratacak.

Sony, 2021 Haziran ve Temmuz arasında satışa sunacağını ama henüz fiyatların belirlenmediğini söyledi. Ekranların film stüdyolarına yönelik ürünler olduğunu göz önüne alırsak fiyatları bir film bütçesine denk olabileceğini söyleyebiliriz.

>> Yoga AIO 7 ile Lenovo farklı bir seviyede


CEVAP VER