Koronavirüs Aşısı Dolandırıcıların Yeni Hedefi Oldu: İşte Kullanılan Akılalmaz Yöntem!

ABD Rus hackerlar karşısında

Herkesin sırasını beklediği koronavirüs aşısı, dolandırıcıların en büyük kozu haline geldi. Peki bu defa nasıl bir yöntem uygulandı? İşte merak edilen tüm detaylar.

Ülke gündemine bomba gibi düşen koronavirüs aşısı dolandırıcıların en önemli araçlarından bir tanesi haline geldi. Özellikle bazı dolandırıcılar bunu adeta bir silah gibi kullanıyor. Bu durumun en büyük nedeni ise hiç şüphesiz mevcut kötü koşullar.

Dünya çapında koronavirüs salgınına yakalanan kişi sayısı 100 milyonu geçti. Bu rakamın her geçen gün daha da fazla artış göstermesi bekleniyor. Ayrıca hayatını kaybeden kişi sayısındaki aşırı artışa bakıldığında da benzer dramatik tablo bizi karşılıyor. Dolandırıcılar, insanların bu korkularından besleniyor.

Koronavirüs aşısı dolandırıcıların iştahını kabarttı

Muhtemelen ilk başta aşılar üzerinden dolandırıcılık faaliyetlerinin yapılmasına pek anlam veremediniz. Kullandıkları yöntem aslında çok karmaşık değil. Vatandaşlara “aşı sıranız gelmiştir” mesajı atılıyor. Birçok kişi şu anda gerçekten de aşı sırası bekliyor.

Bu mesaj atıldıktan sonra kurbanlar bazı internet sayfalarına yönlendiriliyor. Peki bu internet sayfalarında neler talep ediliyor. Bağlantılara girenler onlara ait bilgilerin talep edildiği bir sayfa ile karşılaşıyor. Elbette sayfada yer alan bilgiler kimlik ile ilgili tüm detayları içeriyor. Kurbanlar bu bilgileri girdiğinde dolandırıcıların elinde birçok veri oluyor.

Siber dolandırıcılar boş durmuyor

Koronavirüs aşısı dolandırıcıların şu anda en önemli araçlarından bir tanesi haline geldi. Size ait kişisel bilgiler alındıktan sonra kısa bir süre içerisinde hesabınız boşaltılabilir. Banka hesaplarınıza girilebilir veya diğer başka önemli konularda büyük bir zarara uğrayabilirsiniz.

Siber güvenlik son zamanlarda çok daha önemli bir sektör haline geldi. Özellikle de veri güvenliğinin çok gerekli olduğu şu son dönemlerde kimlik bilgilerimiz bile onların eline rahatlıkla geçebiliyor. Bu konuda aile bireylerinizi uyarmayı asla unutmayın. Genel olarak yaş bakımından yukarıda olan kişileri onların ağına düşebiliyor.

Koronavirüs aşısı dolandırıcıların en çok rağbet gösterdiği alan ve sadece yasal sitelere bilgilerinizi bırakarak onlardan kurtulabilirsiniz. Kötü niyetli siber dolandırıcılara karşı daha dikkatli olmanızı öneriyoruz.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Aşısı Ölümlere Sebep Oluyor Mu? Kötü Haberler Geliyor!

>> Pfizer ve BioNTech aşısı toz versiyonu ile şaşırtabilir. Detaylar Haberimizde…