Samsung Texas Fabrikasında 3nm Üretime Başlayacak

Samsung Texas yatırımı işlemci pazarında bir genişleme hamlesi olabilir

Samsung Texas Fabrikası’na yapacağı 10 milyar dolarlık yatırımla yeni bir yarı iletken üretim merkezi kuracak. Austin kentine yapılacak olan bu merkez, 3nm çiplerin üretileceği yer olacak.

Gelişmiş bir yeni yarı iletken tesisi yatırımına hazırlanan Samsung, Austin, Texas fabrikasına 10 milyar dolarlık bir yatırım yapmaya hazırlanıyor. Bu tesisin 3nm üretim sürecine muktedir olacağı kaydedildi. Burası ayrıca Samsung’un çip üretiminde aşırı ultraviyole litografi teknolojisinden yararlanacağı dünyadaki üçüncü merkezi olacak. Planlamaya göre, inşaat çalışmalarının bu yıl başlaması ve tesisin operasyonlarının 2023 yılında başlaması amaçlanıyor.

Bu tesis planının ayrıca Çin ve ABD arasındaki tansiyona karşı bir dengeleyici unsur olarak planlandığı düşünülüyor. Olası bir ticaret yasağında ABD’ne hızlı bir şekilde servisi sağlayacak olan bu tesisin ayrıca Samsung’un ABD ürünlerinde kullanmadığı Exynos işlemcileri bu pazara da sunmaya başlamasını sağlayabilir. Bu hamlenin ayrıca Samsung’un yakın rakibi, Apple’a da üretim yapan TSMC’ye karşı bir hamle olduğu zannediliyor. Geçtiğimiz günlerde 5nm üretim sürecine yönelik Apple için TSMC’nin ABD, Arizona merkezli bir tesis için 12 milyar dolar yatırım yaptığı heberleri de paylaşılmıştı. Bu tesisn de 2024 yılında faaliyete başlayacağı öngörülüyor. Yapılan açıklamada Samsung, Birleşik Devletler merkezi için henüz bir tercihin yapılmadığını ifade etti.

Samsung Texas yatırımı işlemci pazarında bir genişleme hamlesi olabilir

Samsung, gelecek on yılda hafıza çipleri dışındaki çipler için 116 milyar dolarlık yatırım yapmayı hedefliyor. Austin’de şuanda daha eski teknoloji olan 14nm çipler üretiliyor. Samsung, 3nm çiplerini 2022 yılında piyasaya çıkarmış olmayı umuyor. Güney Koreli dev şirketin asıl üretim gücü ise hafıza çipleri üzerine. Fakat ARM temelli işlemcilerin telefonlardan fazlasına hitap etmesini beklediğimiz yakın gelecek için bu yapılan yatırımları oldukça akla yatkın duruyor.

Yayınlanan haberler göre Samsung, geçtiğimiz Aralık’ta Austin’de 440.000 metre karelik bir arazi satın aldı. Bu arazi firmanın 90lardan bu yana üretim yapan tesisinin yakınında. Geçen sene, şehir yetkilileri firmanın bu alanı endüstriyel amaçla kullanım başvurusunu değerlendirmeye almıştı. Sonuç olarak firma, bölge hükümeti ile vergi avantajları üzerine de görüşmelerde bulunmuştu.

Ayrıca Samsung, halihazırda Qualcomm ve Nvidia için de çip üretimini sürdürüyor. Bunun yanında Intel ile de bir anlaşma imzalandı. Kore basınındaki haberlere göre Samsung, Intel’e 15,000 ekran kartını yılın ikinci yarısında üretebileceğini bildirdi.

Amerika’nın Çin karşıtı politikalarını Trump sonrası dönemde sonlandıracağına dair bir işaret vermemesi de firmaları bu adımlara itiyor olabilir. Bakalım bu süreçte başka hangi fabrika yatırımları ABD içinde gerçekleşecek. Gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Diğer haberler

>> Uygun fiyata Galaxy S21 almak hayal değil. İşte detaylar

>> Apple 3nm için rakiplerini saf dışı bıraktı