Qualcomm, Nvidia’nın ARM’i satın almasına karşı çıkıyor

Federal Ticaret Komisyonu Qualcomm Qualcomm, NXP
Google News Abone Ol

Qualcomm, tekelleşmeden endişe duyarak Nvidia’nın ARM’i satın almasına karşı çıktı. İşte detaylar.

Geçen yıl eylül ayında, ortaya çıkan bir haber, teknoloji dünyasında büyük ses getirdi. Nvidia, ARM’ı 40 milyar dolarlık bir miktar karşılığında satın aldığını duyurdu. O zamanlar Nvidia CEO’su Jensen Huang, iki şirket arasında ortak geliştirme ve yapay zeka çalışmaları olduğunu ifade etmişti.

Bu satın alma işleminde sonra piyasanın büyük teknoloji devlerinden sesler gelmeye başladı. Bu durum esas olarak rekabete aykırı ve tekelci mevzuatı ihlal edip etmediğini belirlemekle görevli sayısız uluslararası düzenleyici kurum tarafından kapsamlı bir şekilde araştırılması ve onaylanması gerekecekti.

Microsoft ve Google’dan sonra Qualcomm’da endişelerini dile getirmeye başladı. Mobil yonga üreticisi şirket bu konu hakkında birçok yeri endişesini belirtti. Bu yerler Federal Ticaret Komisyonu(FTC), Avrupa Komisyonu, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu ve Çin Devlet Piyasası Düzenleme idaresi oldu.

Ayrıca FTC, araştırmasında iki aşamaya geçti. CNBC’ye konuşan iki kaynağa göre komisyon; Softbank, Arm ve Nvidia’dan anlaşmayla alakalı daha fazla bilgi vermesini istedi. İstenilen bilgilerin gelmesinin ise biraz zaman alması muhtemel gibi duruyor. Çünkü hem istenenler ufak çaplı belgeler değiller; hem de komisyon karar vermeden önce başka şirketlerin de fikirlerini soracak.

Qualcomm ve diğer şirketler endişeli

Qualcomm ve diğer pek çok şirketin aklındaki asıl endişe, bunun ARM’nin ARM mimarisini kendi çiplerini yapmak için kullanan 500’den fazla şirkete açıkça lisanslamak için kullandığı mevcut benzersiz modeli bozup bozmayacağıdır. Bazı tahminlere göre, ARM’in mimarileri şu anda dünyadaki akıllı telefonların yaklaşık% 95’inde kullanılıyor. Ayrıca Çin’de tasarlanan yongaların% 95’inde kullanılıyor.

Qualcomm

Bu satın alım işlemi diğer şirketlere sıkıntıya sokmayacağını belirtmek için bir Nvidia sözcüsü açıklamada bulundu. Nvidia sözcüsü, ”İnceleme sürecinde ilerlerken, hem düzenleyicilerin hem de müşterilerin Arm’ın açık lisanslama modelini sürdürme ve Arm’ın lisans sahipleriyle şeffaf, işbirliğine dayalı bir ilişki sağlama planımızın faydalarını göreceğinden eminiz. Arm için vizyonumuz, tüm Arm lisans sahiplerinin işlerini büyütmelerine ve yeni pazarlara açılmalarına yardımcı olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen aşağıdaki yorum kısmında düşüncelerinizi belirtiniz.

İlgili Haberler

>>Nvidia Ekran Kartı Kıtlığını Eski Kartlarıyla Çözme Amacında


CEVAP VER