Spor Yapmak Psikolojik Rahatlama Sağlıyor: Bilim İnsanları Açıkladı!

spor yapmak psikolojik rahatlama
Google News Abone Ol

Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen son çalışmalara göre spor yapmak psikolojik rahatlama getiriyor. Peki bunu sağlayan tam olarak ne?

Özellikle pandemi süreci ile birlikte psikolojik rahatsızlıklar bir türlü yakamızı bırakmadı. Hem ABD hem de İngiltere gibi ülkelerde bu konuda bazı araştırmalar yapıldı. İnsanların eskiye göre çok daha fazla koşuya çıktıklarını söylemiştik. Bunun en büyük nedeni elbette pandemi yüzünden ortaya çıkan stresi yenebilmek.

Gerçekleşen araştırmalara bakıldığında küçük sporlar yapmanın bile sağlığa çok faydalı olduğu ortaya çıktı. Elbette burada bahsedilen psikolojik sağlık. Spor yapmak aynı zamanda fiziksel anlamda da önemli katkılarda bulunabiliyor.

Spor yapmak psikolojik rahatlama için birebir

Bazen psikolojik olarak o kadar fazla doluyoruz ki bunu boşaltacak bir yerler arıyoruz. Genellikle fiziksel aktiviteler bunun için adeta biçilmiş kaftan. Yayınlanan bir dergiye göre haftada sadece birkaç saat yürümek ve egzersiz yapmak insanlara eşsiz rahatlama sağlıyor.

spor yapmak psikolojik rahatlama

Araştırmalar sonucunda kronik depresyon gibi problemlerde bile egzersizin işe yaradığı ifade edildi. Burada egzersiz denilince elbette sadece fitness anlaşılmamalı. Aklınıza gelebilecek bütün fiziksel aktiviteler egzersiz olarak değerlendirilebilir. Mesela koşu yapmak ya da evde bulunan koşu bandında çalışmak yine benzer etkiyi yaratacaktır.

Egzersiz süresi arttıkça depresyon azalıyor

Bilim insanları 8000 kişi ile araştırma gerçekleştirdi. Spor yapmak psikolojik rahatlama sağlıyor mu çalışması yapıldı. Bütün çabalar sonucunda hep aynı cevap ortaya çıktı. Haftalık egzersiz süresi her 4 saat arttığında depresyona yakalanma riski yaklaşık olarak yüzde 17 seviyesinde azalıyor. Yani burada egzersizin rolü paha biçilemez.

Bazları spor yapma denilince dışarısının kastedildiğini zannediyor. Halbuki yapılan araştırmalar, bunun evde olma ile ilgili değil daha çok egzersiz faaliyeti ile ilgili olduğunu söylüyor. Ayrıca spor yapınca mutluluk veren hormonların daha fazla salgılandığı da ifade ediliyor. Pandemi sürecinde psikolojik problemler ile mücadele etmek için egzersiz önemli bir faktör olacaktır.

Konuyla alakalı araştırmalar devam ediyor. Peki sizce gerçekten de spor yapmak depresyona iyi geliyor mu?

İlgili Haberler:

>> Türkiye Deprem Görmeye Devam Edecek Mi? Bilim İnsanları Açıkladı!

>> Koronavirüs Salgınından Daha Kötüsü Yaşanabilir: Bilim İnsanları Bakın Ne İçin Uyardı!


CEVAP VER