Nvidia Ekran Kartı Kıtlığını Eski Kartlarıyla Çözme Amacında

Nvidia fiyatları düşürmek için elindeki ekran kartı stoğunu piyasaya sürecek
Google News Abone Ol

Özellikle kripto para üretimi için satılan çok sayıda ekran kartı talebini Nvidia eski kartlarını yeniden üreterek aşmaya çalışacak. Bu amaçla RTX 2060 ve GTX 1050 Ti kartları yeniden üretime girecek. 

Çıkışından bu yana Nvidia 30 serisi kartlarıyla talebi karşılayamıyor. Bu sebeple fiyatlar da bir türlü düşmüyor. Bu kapsamda firma yönetiminin GTX 1050 Ti ve RTX 2060 grafik işlemlerini yeniden piyasaya çıkaracak. Öncelikle bu durum firmanın yönetim kurulunda bu durum gündeme gelecek. Son olarak, insanların zor bulduğu kartlar sadece yeni olanlar değil. Piyasada neredeyse herhangi bir kart yok demek yanlış olmaz.

Nvidia’nın yeniden raflara dizmeyi amaçladığı kartlar da planlandıkları maliyetleri aşmış durumda. Üst modellere kıyasla daha alınası olması planlanan kartlar kesinlikle bunu aşmış durumda. Kur farkını gözardı edebilmek için kartların dolar fiyatlarını karşılaştırmak mümkün. GTX 1050 çıktığı 2016 yılında 156 dolara alıcı bekliyordu. Şimdi bu grafik işlemcisini kullanan kartlar 250 dolardan başlıyor ve hatta 798 dolara kadar çıkıyor.

Durum daha yeni ve daha üst model olan RTX 2060 için daha vahim. 2019’da bu kartın fiyatı 349 dolardı. Gelgelelim oldukça kısıtlı stokları kalan bu kart oldukça fahiş fiyatlara satılıyor. Fiyatları aldığımız Amerika Birleşik Devletleri merkezli Newegg sitesinde bu bu kart 590 dolardan satılıyor. En pahalı olanı ise 899 dolara kadar yükseliyor.

Nvidia fiyatları düşürmek için elindeki ekran kartı stoğunu piyasaya sürecek

Umuyoruz ki çoğunluğu madencilik amacıyla alınarak tüketilen kartları arayan kullanıcılar da bu sayede ürünlere nispeten daha kolay ulaşabilir. Özellikle acil ihtiyacı olanlar çaresizce bu eski kartları çok yüksek fiyatlarla almak zorunda kalıyorlar. Eğer sizin ihtiyacınızı karşılayan bir karta sahipseniz ona sıkı sıkı sarılmanızı salık veriyoruz. Nvidia’nın piyasaya sürmesini beklediğimzi bu kartların piyasaya etkisi kısa vadede olmayacaktır. Üstelik Nvidia’nın bu eski çipleri üretmek için bekleyen ne kadar üretim bandına sahip olduğunu da bilemiyoruz.

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada ekran kartı kıtlığı büyük sorun haline geldi. Masaüstü bilgisayarlar yanında dizüstü bilgisayarları hatta araçları bile bu sorun etkilemiş durumda. Ayrıca ekran kartı üretiminde yaşanan bu sorun tüm yarı-iletken çip üretimini vurabilecek bir sıkıntı haline gelmeye müsait.

Bizim sizlere yapabileceğimiz tek bir uyarımız var. Eğer kısa vadede bir grafik kartına ihtiyacınız olacaksa gözünüzün kesinlikle GTX 1050 Ti ve RTX 2060 fiyatlarında olmalı.

Diğer haberler:

>> En güçlü BMW araçları belli oldu: İşte merak edilen tüm detaylar

>> RedmiBook Pro Çok Farklı Özelliklerle Geliyor Detaylar Haberimizde

 


CEVAP VER