Qualcomm Snapdragon 895 4 nm üretim sürecinden geçecek: İşte detaylar

Qualcomm

İddialara göre Qualcomm’un Snapdragon 895 işlemcisi 4 nm üretim sürecinden geçecek. İşte yeni işlemci hakkında ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Çoğu teknoloji devi markaların, amiral gemisi modelleri bir hayli ilgi görüyor. Özellikle en iyi işlemcilerin kullanıldığı modeller, en çok tercih edilen cihazlarda yer alıyor. Örneğin Snapdragon 888 işlemcisi, bu dönemin en çok tercih edilen amiral gemisi modellerinde kullanılan işlemcisi olarak karşımıza çıkıyor. 2021’in başında tanıtılan yonga seti, tanıtımdan itibaren bir hayli ilgi gördü. Sonraki aylarda ise başta Xiaomi olmak üzere bu işlemciyi kullanan telefonların, AnTuTu testlerinde liderliğe oynadıklarını gördük.

Qualcomm’un bu işlemcisi hala revaçtayken, serinin bir sonraki modeli hakkında ilk ayrıntılar ortaya çıktı. Snapdragon 895 olarak adlandırılacağı düşünülen yeni yonga seti, iddialara göre yeni bir teknoloji ile karşımıza çıkacak. Söz konusu işlemcinin 4 nm üretim sürecinden geçeceği iddia edildi.

Qualcomm Snapdragon 895 4 nm üretim sürecinden geçecek

Geçtiğimiz yıl, 5 nm üretim sürecinden geçen çipleri görmüştük. Yıllar içerisinde transistörler arasındaki mesafenin bu kadar kısaltılmasının, kullanıcılar açısından oldukça önemli faydaları var. İşlemcide bulunan transistörler arası mesafe kısaldıkça, işlemcinin kullandığı güç azalır. Bu şekilde hem işlemcinin performansı, hem de sunduğu verim artar. Qualcomm’un Snapdragon 895 olarak adlandırılacağı düşünülen yeni işlemcisinde ise transistörler arası mesafe 4 nm‘ye kadar düşecek.

Yakın zamanda Snapdragon 888+ işlemcisi tanıtılacak. Bundan sonra yıl sonuna doğru karşımıza çıkmasını beklediğimiz Snapdragon 895 işlemcisi ise, 4 nm üretim sürecinden geçecek. Ünlü sızıntıcı IceUniverse, yeni işlemcideki transistörler arası mesafenin 4 nm’ye düşeceğini iddia etti.

Dünyadaki çip sıkıntısı son yıllarda bir hayli artmış durumda. Özellikle 5 nm çiplerin dahi tedariği, çoğu firmalar tarafından zorlanmışken, 4 nm‘lik çiplerin üretimi konusunda sıkıntılar yaşanıp yaşanmayacağı ise henüz bilinmiyor. Çünkü söz konusu çip krizinin ne zaman son bulacağı hala bilinmiyor. Üretici TSMC, bildiğiniz üzere üretim siparişlerini dahi geri çeviriyor. Bu yüzden bu söylentinin henüz netleşmediğini, önümüzdeki aylarda yeni Qualcomm işlemcinin mimarisi hakkında daha gazla detaylar ortaya çıkacağını belirtelim. Daha fazla haber için beklemede kalın.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy Z Fold3 yüksek RAM seçeneği ile ortaya çıktı

>> Qualcomm Apple M1 İşlemcisini Yenmenin Yolunu Buldu