Andy Jessy Resmen Amazon CEO’su: Jeff Bezos Dönemi Sona Erdi

27 yıl önce Amazon’u yaratan Jeff Bezos, CEO görevini Andy Jessy ismine bırakıyor. Böylece firmada bu rol ilk kez farklı bir isme geçmiş olacak. İşte bu önemli değişikliğin detayları…

.

Daha önce duyurulan değişiklik artık gerçekleşti. 27 yıl önce 5 Temmuz 1994’te Amazon’u kuran Jeff Bezos artık bu görevden geri adım attı. Daha önce duyurusu yapılan gelişme bugün itibariyle resmen gerçekleşti. Amazon’un resmi sitelerinde artık CEO rolünde Andy Jessy ismi yer alıyor. Bu isim firmada daha önce de çok önemli bir roldeydi. Jessy, 2003’ten bu yana Amazon Web Hizmetleri’nin başındaki ismindeydi. Şimdi firmanın kuruluş yıldönümünde firmanın babası olan Bezos’un yerine geçti. teknoloji milyarderleri servetleriniKuruluşundan bu yana CEO konumunda başka birinin yer almadığı dev şirket için yaşanan çok büyük bir değişim. Bezos’un yönetiminde firma, internetin yaygınlaşmaya çalıştığı dönemden hayatın merkezine oturduğu döneme kadar büyüyerek geldi. Şimdi ise Amazon dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Dev firma, çevrim içi satış konusunda batının en büyükleri arasında yer alıyor. Zamanla Avrupa’ya da giriş yapan Amazon yakın dönemde ülkemizde de faaliyetlerine başladı. Bununla birlikte ülkemiz şartlarına uygun olarak Prime fiyatını kur yerine birim üzerinden ücretlendirerek memnuniyet yarattı.

Bezos’un yerine gelecek olan Andy Jessy ismini tanıyalım

 

Jeff Bezos’un yerini alacak olan isim Harvard’dan mezun olduğu 1997 yılında kariyerine bu şirkette başladı. 2003’te kuruluşu gerçekleşen ve Amazon’un en önemli departmanlarından web hizmetlerini ilk günden bu yana yönetiyor. Bölümün CEO’luk görevine ise 2016’da geldi. 2020’nin sonlarında ise firma toplam bulut bilişim pazarının üçte birini kontrol eder noktaya geldi. Üstelik bu en büyük rakipleri Microsoft ve Google’ın toplamına eşit. Benzer biçimde Microsoft CEO’luk görevine Azure bulut servislerini yöneten Satya Nadella’yı getirdi.

Amazon ve çalışanları arasındaki birçok dava bulunuyor

Raporlara göre dünyadaki en zengin kişi olan Bezos da çalışmalarını durdurma niyetinde değil. Kendisi bundan sonra Amazon’da Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla yer alacak. Kendisi bu konuda eskisi kadar yoğun mesai harcamasa da önemli kararlarda yer alacağını söyledi. Bununla birlikte başta Blue Origin olmak üzere birçok faaliyet ve hayır işi yürüten isim bu çalışmalara odaklanacak.

Kısa süre sonra ise 20 Temmuz’da Bezos uzayın sınırına bir uçuş gerçekleştirecek. Artık eski Amazon CEO’su olarak anacağımız işim kardeşi ile birlikte Blue Origin’in ilk mürettebatlı uçuşunda olacak.

Diğer haberler:

>> En Fazla Kazandıran Kripto Paralar Bakın Hangileri Oldu (29 Haziran – 5 Temmuz)

>> Obilet Platformu Biletall Şirketini Satın Aldı: Seyahat Sektörü Yeniden Şekilleniyor

 

. . . . .