Qualcomm Apple M1 İşlemcisini Yenmenin Yolunu Buldu

Qualcomm yeni CEO’su yaptığı açıklamada M1 işlemcilerini yenmenin yolunun eski Apple çalışanları olduğunu söyledi. Özetle firma rakibinin deneyimli isimleri bünyesine katmak istiyor.

CEO görevine yeni gelen Qualcomm yöneticisi Cristiano Amon Apple ile rekabet konusunda yol haritasını belirledi. Firmanın gelecekteki hedefi tıpkı Apple’ın yaptığı gibi Arm mimarisini dizüstü sistemlere sokmak. Firma dizüstü bilgisayarların istediği performansı yakalamak için de deneyimli isimleri topluyor. Firma bu yılın başlarında Nuiva firmasını bünyesine kattı. Sonuçta Amon bu hamleyle firmasının dünyanın en iyi işlemcisini yapacağını söylüyor. Tabii ki bu konuda önlerinde tek bir hedef var: Apple M1’i mağlup etmek.snapdragon 875CEO görevine gelmeden önce Amon, firmanın yarı iletken bölümünün başkanıydı. Yani kendisi Nuiva’nın 1.4 milyar dolara alınması hamlesini gerçekleştiren isimdi. Nuiva Apple’dan ayrılan çalışanların kurduğu bir işlemci firması. Kısacası firmanın kurulumunda Apple’dan ayrılan üç kilit isim yer alıyor. Bu isimler çip tasarımında uzman ve Apple A serisi işlemcilerinde imzası olan isimler. Bu işlemciler ayrıca “System on a chip” olarak adlandırılan sistemin neredeyse bütününü taşıyan işlemciler. Şimdi ise Qualcomm saflarına katılan bu önemli isimler bilgisayar kullanımına odaklanan işlemciler üretecek. Nuvia’nın tecrübe ve yeteneğiyle ortaya çıkan işlemcilerle yapılan dizüstü bilgisayarlar yapmak Qualcomm’un hedefinde.

 

Amon Apple M1 ile rekabetin yanında Qualcomm firmasının 5G’ye odaklanacağını söyledi

Bununla birlikte yeni CEO hedeflerinin 5G teknolojisini dizüstü sistemlere getirmek olduğunu belirtti. Firma bu konuda telefonlardaki 5G deneyimine güveniyor. 5G desteği henüz M1’in sundukları arasında tam olarak yer almıyor. Yalnızca iPad Pro’da olan bu özelliğin Mac bilgisayarlara da gelmesi talep ediliyor.

Qualcomm

Tabii ki Qualcomm’un hedefi bilgisayar pazarında da telefon pazarı kadar baskın olmak. Bunun için firmanın yapacak çok fazla işi olduğunu söylemek doğru olur. Microsoft, Surface Pro X’te Qualcomm tasarımı yongalara yer verdi. Yine de Qualcomm’un daha çok Windows cihaz içinde yer alması gerekiyor. Tabii ki bu konuda karşılarına Intel gibi bir devin çıkmasını beklememek doğru olmaz. Intel’in de Arm işlemcilerle mücadele etmek için birçok adım attığına şahit olduk. Firma x86 mimarisine alternatifler ararken Arm işlemcilerden bazı konularda kopya çekmeye başladı. İlk etapta firma güç ve verim odaklı çekirdeklerin ayrıldığı tasarıma geçmek için adım atmış durumda.

Diğer haberler:

>> Samsung Galaxy Z Fold3 yüksek RAM seçeneği ile ortaya çıktı

>> Oppo ve OnePlus Hamle Yapıyor: OxygenOS ve ColorOS Birleşecek