Nvidia LHR Serisi Ekran Kartları Oyunculara İlaç Olmaya Hazırlanıyor

Nvidia yeni “Düşük Hash Oranı” ismiyle ürettiği LHR serisi ekran kartlarıyla oyuncuların imdadına yetişiyor. Böylece RTX 3080, RTX 3070 ve RTX 3060 Ti kartlarının madencilik limitli versiyonları gelecek.

Yaptığı duyuruyla Nvidia kripto para madenciliği limiti bulunan yeni ekran kartı serisini duyurdu. Böylece, GeForce RTX 3080, RTX 3070 ve RTX 3060 Ti kartlarının düşük hash oranı veren halleri piyasaya çıkacak. Mayıs ayının sonlarından itibaren LHR ya da “Lite Hash Rate” etiketli kartlar piyasada olacak. Ayrıca, Nvidia müşterilerin kafa karışıklığı yaşamamaları için üreticilerle yakından çalışıyor. Firma yayınladığı blog yazısında konuyu şöyle değerlendirdi:

“Geforce grafik işlemcilerinin oyunculara ulaşabilmesi için Şubat ayında duyuru yapmıştık. Duyuruda, GeForce RTX 3060 kartların limitli Ethereum üreteceğini açıkladık. Bugün ise düşük ethereum üretimi özelliğini GeForce RTX 3080, RTX 3070 ve RTX 3060 Ti için de sağlama kararı aldık. Sonuçta bu kartlar, Mayıs ayı sonlarında sevkiyata çıkacaklar.”

Ayrıca bu kartlar ayırt edilebilmeleri için LHR ismini taşıyacaklar. Nvidia’ya göre bu tanımlayıcı kelime hem ürün listelerinde hem de kutularda yer alacak. Bu sayede ekran kartı satın almak isteyen oyuncular bu kartların kendileri için olduğunu kolaylıkla anlayacak. Kripto para madenciliği ile uğraşan kişiler ise diğer kartlara yönelecek.

Nvidia daha önce RTX 3060 madencilik kısıtlaması durumunu aşmak için driver çözümünün yetersiz olacağını söylemişti

Nvidia LHR serisi kartlar RTX 3060’dan farklı bir önleme sahip olacak mı?

Sınırlayıcı ile ilk gelen kart olan RTX 3060’ın aldığı önlemler birden fazla kez kırıldı. Bu yüzden, yeni seri kartların bunlardan farklı önlemler sunup sunmayacağı henüz bilinmiyor. Ayrıca eğer yeni önlemler varsa bunların RTX 3060’a bir güncelleme olarak gelip gelmeyeceği de merak konusu. Nvidia, söylentilere göre GeForce RTX 3080 Ti, RTX 3070 Ti veya RTX 3050 Ti gibi gelecek kartların hepsinde sınırlama uygulayacak mı bunu da bilemiyoruz.

Nvidia, LHR serisinden önce üretilen hiçbir grafik kartının kripto para birimi limiti almayacağını doğruladı. Bu muhtemelen kullanıcı sözleşmelerini bozmak anlamına geleceği için mümkün değil. 

Ne var ki Nvidia RTX 3060’ın çıkışından bu yana yaşananlar bu önlemlerin ne kadar güven verdiğini sorgulamamıza sebep oluyor. Bu yüzden çıkacak bu serinin kripto para madencilerinin ne kadar kart talep ettiğine göre güvende kalacağı sonucunu çıkarabiliriz. Ve fakat Nvidia bu yeni seri kartların sorunu çözeceğinden emin.

Diğer haberler:

>> Noctua Pasif Soğutucu, Fan Kullanımını Sona Erdirme İddiasında

>> AMD RX 6900 XT 3.3 GHz Hıza Ulaşarak Dünya Rekoru Kırdı