S21 Ultra Güç Tüketimi Düşük OLED Kullanan İlk Telefon

S21 Ultra güç tüketimi verimi incelemelere yansıdı

Samsung Galaxy S21 Ultra kullanılan OLED ekranlarıyla oldukça düşük güç tüketimi sağlıyor. Telefonla ilgili birçok detayı öğrendiğimizi düşünürken Samsung’un yeni telefonuyla ilgili yeni bilgiler gelmeyi sürdürüyor.

İki hafta önce, Samsung’un en yeni amiral gemisi Galaxy S21 Ultra hakkında birçok bilgiyi tanıtılmadan biliyorduk. Sonrasında, kalan birçok detayı tanıtım toplantısında öğrendiklerimizle tamamlamıştık. Fakat şimdi bile firmanın bizle paylaştığı birkaç ilgi çekici detaya daha ulaşmış durumdayız.

Samsung’un ses getiren yeni telefonu Samsung Display’in yeni bir teknolojisini de kullanıcılar buluşmasını sağlıyor. Bu teknoloji, yeni nesil düşük güç tüketimli OLED ekranlar. Güç tüketimi konusunda en bonkör olan parçalardan biri olan ekran için ciddi bir gelişim olan yüzde 16 tasarruf gerçekten takdir edilesi.

Yüzde 16 kulağa küçük bir oran gibi geliyor. Örnek olarak, telefonunuzun ekranı kapalıyken ve açıkken tükettiği güç miktarını karşılaştırmanızı öneriyoruz. Bu küçük deney bile ekranda yapılan yüzde 16’lık bir gelişmenin bataryaya çok yardımcı olacağının kanıtı. Samsung konu hakkında, yeni OLED akıllı telefon ekranlarının yeni bir organik materyal kullandığını açıkladı. Bu yeni malzeme ekranın parlaklık verimini ciddi olarak artırıyor. Sonuç olarak, bunun telefonun şarj tüketim performansına büyük yararı var.

Firmanın açıklamasında, “Samsung Display’in yeni organik malzemesi ışık veriminde ciddi verim artışı sağladı. Bu sayede elektronlar ekranın organik katmanları arasında daha hızlı ve kolayca hareket edebiliyor.” ifadeleri yer aldı.

S21 Ultra güç tüketimi verimi incelemelere yansıdı

Tüketiciler içinse, bu durum daha parlak ekranlar daha az güç tüketecek manasında. S21 Ultra güç tüketimi incelemelerine bakatığımızda bunun sonuçlarını görebiliriz. Hatırlatmak gerekirse, telefonda 2400 x 1080 çözünürlüğünde 421 inç başına piksel değeri sunan 6.2 inç büyüklüğünde bir ekran var. Telefon hakkındaki deneyimleri hatırlamak gerekirse S21 Ultra, diğer S21 modellerine göre göze çarpan bir renk başarımına ve parlaklık becerisine sahipti.

 

Samsung hesabından iPhone

Test sonuçlarına bakarsak S21 ve Ultra modelleri geçen seneki S20 ve S20 Ultra ile aynı batarya kapasitelerine sahipti. Bu iki telefonun da artan batarya performansı göze çarptı. Bu durum, işlemci gelişimine bağlanmıştı. Ancak, S21 Ultra, düz modele oranla 2 saate yakın fazla şarj süresi sunabiliyor. Bu da yakalanan başarının bir başka kanıtı.

Diğer haberler

>> Samsung Galaxy S21 Ultra Tüm Özellikleri

>> Galaxy S21 MicroSD Kart Desteklemeyecek!