Intel Iris Xe Grafik Kartları Masaüstü Versiyonları İçin Hazır

Intel Iris Xe’nin tüm özellikleri
Intel DG1 Ekran kartı

DG1 mimarili Intel Iris XE grafik kartları dizüstü sistemlerin ardından masaüstüne olan yolculuğuna başladı. Üretilen kartlar sistem firmalarına gönderilmeye başladı.

Geçtiğimiz sene planlandığı öğrenilen Intel’in DG1 mimarili GPU’larından oluşan masaüstü kartlarının bilgisayar firmalarının eline ulaştı. Dizüstü ve NUC bilgisayarlarda yer alan bu mimari Intel Xe MAX olarak karşımıza çıktı. Ayrıca, Xe’nin en önemli özelliği ilk kez masaüstü kartlarının bu mimarideki Intel grafik işlemcileriyle tasarlanması. Sonuçta, Başlangıçta masaüstü sistemler için piyasaya çıkacak kartların performansı Xe MAX ile aynı. Bu durum, bu kartların şimdilik giriş seviyesi sistemlerde yer alacağını gösteriyor.

Hatırlatmak gerekrise, DG1, Tiger Lake işlemcilerin içinde gelen aynı Xe-LP mimarisi ile tasarlanan kartlar olacak. Bu ifadeyi genişletmek gerekirse, Tiger Lake içinde olan 96 işlem ünitesi ve 128-bit LPDDR4X bellek bant genişliği kullanılması bu iki “iGPU”nun temelde aynı olduklarını gösteriyor. Sonuç olarak, DG1 şuan için Intel’in ekran kartı piyasasına ısınma ürünü. Bu ürünün gelecekte göreceğimiz yüksek performanslı kartlara bir ön adım olacağını düşünmek yanlış olmaz.

Intel Iris Xe’nin tüm özellikleri

Kartın niteliklerine bakacak olursak, Intel Iris Xe dahili Tiger Lake grafik işlemcisine göre daha az işlem ünitesiyle geliyor. 80 adet işlem ünitesi barındıran kartın 40 adet doku birimi var. Masaüstü kartı, aradaki farkı frekans hızıyla kapatıyor. 1650Mhz değerinde çalışarak, 2.11 Teraflopu kullanıcıya sunabiliyor. Son olarak, 4GB grafik belleği ve yalnızca 25W TDP değeriyle bu kart temel bir grafik kartı olarak dikkat çekiyor.

Bu grafik birimleri, ilk olarak sonbaharda Xe MAX kullanan laptoplar ile piyasada yerini aldı. Son olarak, bu yıl içinde masaüstü ilk masaüstü kartın da geleceği haberini almıştık. Güncel takvimde, bu ekran kartı artık neredeyse piyasaya hazır.

Sonuç olarak, Intel’in ekran kartı piyasasında emeklemeye başlaması rekabetin de gelecekte farklı ilerleyeceğini gösteriyor. Artık piyasada üçüncü bir seçenek daha olacak. Bu durum, şimdilik bir emekleme gibi görülse de gelecekte ekran kartı piyasasında daha çok seçeneğe ve daha rekabetçi fiyatlara kartların olmasını sağlayacak.

Siz değerli okurlarımıza da soralım, sizce Intel’in ekran kartı piyasasında şansı var mı? Gelecekte ne tarz Intel kartlar bekliyorsunuz? yorumlarınızı bekliyoruz.

Diğer haberler

>> Nvidia RTX30 Serisi Mobil Ürünleri Duyurdu!

>> MediaTek Dimensity 1000 5G çipsetini tanıttı. İşte Yeni Üst Seviye Ürünün Detayları…