Sağlık Bakanı Üniversiteler Hakkında Açıklama Yaptı: Açılacak Mı?

mutasyonlu koronavirüs tehlike
Google News Abone Ol

Pandemi ile ilgili çalışmalarını sürdüren Sağlık Bakanı, üniversiteler konusunda bazı açıklamalar yaptı. Peki okullar gerçekten açılacak mı?

Koronavirüs salgını ile birlikte tüm dünyada büyük bir panik havası yaşanıyor. İnsanların önemli bir bölümü sosyal mesafe ve maske kuralları ile yaşamaya çalışıyor. Öte yandan salgın nedeniyle kapatılan üniversiteler tekrardan tartışma konusu oldu. YÖK Başkanı Sağlık bakanlığından görüş istediklerini söyledi.

Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşları herhangi bir işlem yapacaksa genellikle bunu Sağlık Bakanlığı’na danışıyor. Aksi halde ortaya çıkabilecek salgın patlamalarını kimse üstlenmek istemiyor. Bu nedenle üniversiteler konusunda da bu bakanlığın ne söyleyeceği oldukça önemliydi.

Sağlık Bakanı üniversiteler konusunda olumsuz düşünüyor

Koronavirüsün en önemli yayılım araçlarından bir tanesi de hiç şüphesiz kitlesel hareketlerdir. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları kitlesel hareketleri önlemek istiyor. Bu nedenle herhangi bir karar verilmeden önce bunun kitlesel bir salgın yaratıp yaratmayacağı düşünülüyor.

Sağlık Bakanı üniversiteler
Dünyada en hızlı salgının yayıldığı ülkelerden birisi de Türkiye oldu. Her ne kadar ABD, Rusya ve Hindistan gibi ülkeler bu konuda Türkiye’den daha şanssız olsa bile yine de bizdeki rakam hiç yabana atılacak gibi değil. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı salgının yayılmasını önlemek için üniversitelerin açılmasını doğru bulmuyor.

Sağlık Bakanlığı üniversiteler ile ilgili görüşlerini bu şekilde ifade etti. Yani kitlesel bir göç doğru değil denildi.

Aşılar daha fazla kişiye yapılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalarda, bugüne kadar 2 milyon 400 bin kişiye aşı yapıldığı açıklandı. Ayrıca kısa bir süre içerisinde 65 yaş ve üstündeki yaşlılara da aşı yapılacak. Bu yaştakiler çok yüksek risk grubunda.

Ayrıca Türkiye’de dünyanın genelinde görülen mutasyonların ortaya çıktığı da ifade edildi. İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkelerde yaşanan koronavirüs mutasyonları ne yazık ki Türkiye’de de görüldü. Sağlık Bakanı üniversiteler hakkında açıklama yaparken bunu da göz önünde bulundurdu.

Peki sizce üniversiteler her ne olursa olsun açılmalı mı?

İlgili Haberler:

>> Isıtma sistemleri evinizde ideal sıcaklık ve sağlıklı bir hava sunuyor mu?

>> Sağlık Bakanlığı Çin Koronavirüs Aşısı Hakkında Açıklama Yaptı! İşte Detaylar…


CEVAP VER