Samsung Ekranlar Laptop Çerçevelerini Yok Ediyor!

Samsung ekranlar hakkında video

Yeni tanıtılan Samsung ekranlar, neredeyse yok denebilecek çerçevelere sahip dizüstü bilgisayarları mümkün hale getirecek. Bu sayede ekran paneli altında yer alan kameralar da laptoplara gelmiş olacak.

Samsung Ekran departmanı, “Samsung Blade Bezel” olarak adlandırılan dizüstü bilgisayar modelleri için ekran altı kamera teknolojisini gösteren bir video yayınladı. UPC, yani “panel altı kamera” teknolojisi sayesinde dizüstü bilgisayarların çerçeveleri kameraların olağan yerlerini değiştirmeye gerek kalmadan oldukça ince çerçeveler sunulmasını sağlayacak. OLED ekranların da inceliği ve hafifliği bu sayede artırılmış olacak. Bu durumun kameraya olumsuz bir etkisinin olacağından bahsedilmemiş ve artık kamera kalitesi salgın döneminde önemli bir kriter haline gelmiş durumda.

Panel altı kamera teknolojisine sahip ilk telefon olarak tanıtılan ZTE Axon 20 5G’nin ön kamerası pek mutlu etmemişti. Geçtiğimiz sene tanıtılan bu telefonun kameranın yer aldığı kısmındaki ekran çözünürlüğü de göze pek hoş gelmiyordu. Tabii ki her teknolojide olduğu gibi bu teknoloji de geliştiğinde bu sorunları unutacağız. Fakat Samsung’un çözümünün bu süreçte ne kadar ileri gittiği ise bir muamma.

Samsung ekranlar ile birlikte markanın telefon tarafından da ekran altı kamera planlarını duymuştuk. Daha önceden ekran çerçevesi inceltme önceliğinin olduğu akıllı telefonlarda bu teknolojinin gelişi üzerine çokça konuşulmuştu. 2018 yılında Samsung ekranlar ile ilgili yapılan bir sunumda panel altı kamera teknolojisinden bahsedilmişti. Akabindeki yılda ise yönetimden yetkililer bu teknolojinin “gelecek 1-2 yıl içinde” kullanıma hazır olacağı da söylenmişti.

Samsung ekranlar dizüstü bilgisayarların en büyük sorununu çözecek

Panel altı kamera teknolojisinin laptop bilgisayarlar için de yeni trend olacağı açık. Neredeyse yok noktasına gelecek olan çerçevelerin kameranın yerleşimi konusunda firmalara sıkıntı verdiği de bir sır değil. Şimdilik en çok tercih edilen yöntem Huawei MateBook X Pro’da olduğu gibi klavye içine yerleştirilen kameralar. Bu durum da kameranın bizi en istemeyeceğimiz konum olan alttan çekilmesi durumunda bırakıyor. Göz hizasında kamera yerleşimi içinse en azından kameranın bulunduğu kısımda çerçevenin kalınlaşması gerekiyor. Bu da tasarım bütünlüğünü bozan bir detay.

Salgın sürecinin getirdiği kamera ihtiyacı da laptop çerçevelerini zorlayan bir diğer sorun. İncecik çerçevelere kaliteli kameralar eklenemezken, kaliteli kameralara sahip Pixelbook Go ve Surface Laptop 3 gibi modellerin kalın çerçeveler kullanmak zorunda kalmalarına sebep oldu.

Samsung Blade Bezel teknolojili ekranların farklı üreticilere de sunulacağı açıklandı. Bu sayede birçok farklı firmada yok inceliğinde çerçevelere sahip olan dizüstü bilgisayarları görebieceğiz. Yapılan tanıtım henüz direkt bir modeli işaret etmese de modellerin kısa sürede görücüye çıkacağını tahmin etmek güç değil.

Siz değerli kullanıcılarımız için çerçevenin önemi nedir? Çerçeveyi inceltmek adına kameralarla ilgili yapılan bu geliştirmelerden memnun musunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız seviniriz.

İlgili haberler

>> Samsung Galaxy A32, en ucuz 5G telefon olarak karşımızda!

>> Samsung Galaxy S21 İşlemcisi Exynos 2100 ‘ün detayları ortaya çıktı