Samsung Galaxy A82 Yenilikçi bir Ön Kamerayla Gelecek

Samsung Galaxy A82 telefonunda kullanılma ihtimali bulunan yeni kamera tasarımının patent görselleri yayınlandı. Söz konusu görseller arka kameranın ön kamera olarak kullanılabildiği çarpıcı yeni bir tasarımı da gösteriyor. 

Günümüzde birçok Samsung telefonda delik içinde yer alan ön kameralar bulunuyor. Ancak yeni bir tasarımla Samsung buna çare arıyor. Bu sayede arka kamera hem yükselip hem de dönebiliyor.

Bu yeni tasarım firmanın yaptığı bir patent başvurusunda yer aldı. İlk olarak firma başvurusunu 2021 Ocak Ayı’nda yapmış. Patentin detaylarında üç objektifli bir arka kamera sisteminin detayları var. İlk bakışta bu gayet normal gözüküyor. Ancak kullanıcı bir özçekim yapmak istediğinde kamera yukarı yükseliyor. Böylece en üstte kalan objektif yukarı çıkıyor ve kullanıcıya dönüyor. Kısacası arka kamerayı ön kamera olarak kullanıyorsunuz. Ekranınızda da bir şekil bozukluğu olmaması sağlanıyor. Çentikler, noktalar ortadan kalkarken henüz verimsiz olan ekran altı kameralardan da kaçınıyorsunuz. Ayrıca teknoloji ne kadar ilerlese de ön kameralar hala arkadakilere den durumda değil.

Samsung Galaxy A82 ilk değil

Samsung bu mantıkta bir tasarımı ilk kez uygulamıyor. A80 modelinde telefonun arkasındaki kızak yükselerek arka kameranın öne dönmesini sağlıyordu. A80 48 megapiksel ana kamerası özçekim fotoğraflara da izin veriyordu. Bekleneceği üzere bu telefon ön tarafı tamamen kaplayan 6.7 inç bir Super AMOLED ekran taşıyordu. 3700 mAh pil sunan telefonda 128 GB dahili hafıza vardı.

Bu telefonun farkı ise pop-up olarak tabir edilen çıkan ön kamera ile arka kamerayı kullanmayı sağlayan sistemi birleştirmesi. Bu kulağa oldukça iyi gelen bir fikir oysa her patent maalesef gerçeğe dönüşmüyor. Ve fakat A80 modelini cesur bir biçimde sunan Samsung’un bu tarz bir fikri de bizlerle buluşturması şaşırtıcı olmayacaktır. 

A80 ve A82 arasında bir hayli fark olacak. O telefonda büyük bir arka kızak yükarı kayarak kamerayı çeviriyordu. Temel fikir aynıyken A82 tasarımında sadece kamera kısmı yükselecek. Bu açıkçası göze daha hoş gelecek bir tasarım. Bu yeni tasarımın A80’in devam modeli olarak bizlerle buluşması olası.

Ne yazık ki şimdilik bu heyecan verici cihazla ilgili resmi bir açıklama yok. Bu sistem içinde Samsung hangi türden kameralara yer vermek istiyor onu da merak ediyoruz. Bu tasarım kağıt üzerindeki mantığını pratikte de gerçekleştirebilecek mi göreceğiz. Ancak A82’nin Samsung için muhtemel bir model olduğu açık.

Diğer haberler:

>> Galaxy Z Fold 3 render görüntüleri ortaya çıktı. İşte tasarımı

>> Galaxy M21 Android 11 güncellemesi geliyor